Partner serwisu
02 listopada 2023

Statkraft publikuje raport na temat globalnych trendów energetycznych i przedstawia scenariusze na 2050: OZE będą wzrastać mimo międzynarodowych zawirowań

Kategoria: Aktualności

Statkraft, największy producent energii odnawialnej w Europie, obecny w 21 krajach na całym świecie, opublikował swój coroczny raport „Low Emissions Scenario”, w którym przeanalizowane zostały czynniki oraz skutki globalnej transformacji energetycznej. Od zeszłego roku norweska firma rozwija swoje portfolio OZE w Polsce, gdzie zabezpieczyła portfel projektów na wczesnym etapie o mocy około 500 MW.

 

Pomimo wzmożonych napięć i rywalizacji geopolitycznej, wzrost w obszarze energii odnawialnej pozostaje silny i nie zatrzyma się ani nie cofnie. Koszty energii wiatrowej i słonecznej, baterii oraz samochodów elektrycznych zdecydowanie spadły w ciągu ostatniej dekady, zastępując paliwa kopalne. Bezpieczeństwo energetyczne stało się również priorytetem w dyskusji międzynarodowej, powodując zwiększony nacisk polityczny na rozwój OZE – mówi Christian Rynning-Tønnesen, CEO Statkraft.

Raport przygotowany przez ponad 50 ekspertów i analityków zakłada że rynki, polityki oraz rozwój technologiczny, będą nadal globalnie napędzać transformację energetyczną. Emisje związane z energią w Low Emissions Scenario (Scenariusz Niskoemisyjny) pokrywają się ze ścieżkami zmierzającymi do ograniczenia globalnego ocieplenia poniżej 2°C.

Low Emissions Scenario (Scenariusz Niskoemisyjny) pokazuje, że świat może obniżyć emisje głównie poprzez wdrażanie na dużą skalę istniejących, konkurencyjnych czystych technologii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, zrównoważona sieć energetyczna czy pojazdy elektryczne. Głęboka dekarbonizacja, włącznie z silną redukcją szkodliwych emisji, również w sektorach, w których jest to trudne, może zostać osiągnięta do 2050 roku. Wymaga to woli politycznej, rozwoju technologicznego i dobrze funkcjonujących rynków. Statkraft zobowiązuje się odgrywać wiodącą rolę w napędzaniu transformacji na rzecz niskoemisyjnej przyszłości  – dodaje Rynning-Tønnesen

Jednocześnie eksperci zauważają istniejące niewiadome i ryzyka, które mogą opóźnić transformację lub zwiększyć jej koszt. Z tego względu, po raz pierwszy, Statkraft przedstawił  dwa dodatkowe scenariusze, w których badano jak napięcia geopolityczne i rywalizacje między regionami mogą wpłynąć na tempo i zakres całego procesu. 

Scenariusz „Clean Tech Rivalry” (Rywalizacji Czystej Technologii) zakłada, że globalne potęgi, takie jak Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Chiny, rozpoczną napędzaną kapitałem konkurencję w łańcuchach dostaw czystej energii. W scenariuszu „Delayed Transition” (Opóźnionej Transformacji) wskazano z kolei, że nieuniknione wyzwania, takie jak wysoka inflacja i koszty utrzymania, bezpieczeństwo narodowe oraz niepokoje społeczne, przez krótkowzroczne patrzenie na sytuację ograniczą tempo działań na rzecz klimatu.

Ważne jest, abyśmy byli świadomi wyborów, których dokonujemy dzisiaj, i tego jak będą one wpływały na transformację energetyczną. Koszty negatywnych skutków przepychanek  i opóźnień będą wysokie. Globalna współpraca i handel są kluczowymi elementami opłacalnej i udanej transformacji energetycznej – podkreśla Rynning-Tønnesen.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ