Partner serwisu
28 marca 2024

Kocioł zgazowujący - co to jest?

Kategoria: Aktualności

Kotły zgazowujące to innowacyjne systemy grzewcze, które wykorzystują biomasę do wytwarzania ciepła. Sama zasada działania takiego urządzenia nie jest bardzo skomplikowana. Istotną korzyścią są tam zauważalne korzyści pod względem wykorzystania paliwa. Na jakiej więc zasadzie działa taki kocioł i czym różni się od tradycyjnych rozwiązań? Podpowiadamy.

Czym jest kocioł zgazowujący?

Kocioł zgazowujący to specjalny rodzaj pieca grzewczego, który wykorzystuje zaawansowany technologicznie proces zgazowywania paliwa stałego w celu wytworzenia gazu palnego. Jest on następnie spalany w osobnej komorze w warunkach z kontrolowanym dostępem do tlenu. Co ostatecznie przekłada się na efektywniejsze wytwarzanie ciepła. Najczęściej stosowanym rodzajem paliwa w takich kotłach jest drewno.

Jak działa proces zgazowywania biomasy?

Cały proces zgazowywania biomasy przebiega w kilku etapach. Na początku z drewna odprowadzany jest nadmiar wilgoci pod wpływem podwyższonej temperatury. W kolejnym etapie następuje właściwy proces nazywany zgazowywaniem. Drewno jest już wystarczająco wysuszone, temperatura rośnie, co prowadzi do uwalniania się gazów drzewnych. Tym samym dochodzi do procesu nazywanego pirolizą. Kluczowe znaczenie ma tutaj odpowiednia ilość powietrza. Zbyt duża może doprowadzić do szybszego spalenia drewna, a zbyt mała będzie niewystarczająca do efektywności całego procesu.

Warto mieć świadomość, że proces zgazowywania biomasy to technologia, która nie jest nowością. Ten proces znany jest już od czasów drugiej wojny światowej. Obecnie jednak ta technologia stała się bardziej dostępna, dużo bardziej zaawansowana i efektywniejsza energetycznie. Na rynku można znaleźć wielu producentów, którzy przywiązują dużą wagę do jakości swoich produktów i wykorzystują tam nowe rozwiązania technologiczne. Wybierając więc urządzenie grzewcze do własnego domu warto sprawdzić między innymi kotły Atmos, które dostępne są w konkurencyjnych cenach.

Zalety i korzyści stosowania kotłów zgazowujących

Zalety kotłów zgazowujących są szczególnie dobrze widoczne w porównaniu ich z tradycyjnymi piecami na paliwa stałe lub kopalne. Najważniejszą różnicą jest wysoka efektywność energetyczna. Co za tym idzie – również oszczędność w wykorzystaniu paliwa, najczęściej drewna. Proces zgazowywania pozwala na lepsze wykorzystanie wartości opałowej dostarczanej biomasy. Co w ostateczności przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu.

Kolejną zaletą kotłów zgazowujących jest to, że można w nich stosować różnorodne rodzaje drewna. Niekoniecznie musi być to specyficzny rodzaj pelletu drzewnego. Osoby dysponujące więc łatwym i tanim dostępem do drewna mogą cieszyć się z ekonomicznych aspektów ogrzewania własnego domu. Co przekłada się na korzyści dla budżetu domowego.

Nie można także zapomnieć o aspekcie ekologicznym. Kotły zgazowujące wyróżniają się pod tym względem na tle innych systemów grzewczych. Zwłaszcza w przeciwieństwo do tradycyjnych pieców, w których wykorzystuje się olej opałowy lub węgiel. Kotły zgazowujące emitują także znacznie mniejsze ilości zanieczyszczeń do atmosfery. W procesie produkcji ciepła maksymalizowana jest produkcja energii z dostarczanego paliwa, co zmniejsza ilość szkodliwych spalin.

źródło: Artykuł sponsorowany
pic-to-gram
2024-04-02
Drogie dziecko, to fakt że piroliza nie jest nowością- ale z wielu powodów Niemcy zarzucili technologie pirolityczne ( w szczególności dla węgla) bo zwyczajnie ta technologia była nieopłacalna a proces pirolizy mocno skomplikowany i mało stabilny.
Pytanie jest proste, a dlaczego drewno? Jego jest tak mało i efektywniej by było je wykorzystać w innych gałęziach przemysłu niż zgazowwywać w kotłach grzewczych.
Du żo efektywniejszą metoda jest wykorzystanie mikropyłu z suchej biomasy agrorolnicze w układze z kogeneracjąj, której możemy mieć nawet do 30 mln ton/r, jeśli zaczniemy ją uprawiac na najgorszych ziemiach. A popiół może wracać na pola upraw biomasy jako doskonały nawóz.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ