Partner serwisu
06 października 2014

PGE Energia Odnawialna konsoliduje działalność w zakresie eksploatacji farm wiatrowych

Kategoria: Aktualności

PGE Energia Odnawialna połączyła się ze spółką Żuromin. Przeprowadzona konsolidacja jest kolejnym krokiem w kierunku optymalizacji zarządzania operacyjnego linią biznesową w sektorze energetyki odnawialnej.

PGE Energia Odnawialna konsoliduje działalność w zakresie eksploatacji farm wiatrowych

Pozwoli ona na obniżenie kosztów operacyjnych, zwiększenie wyniku skonsolidowanych spółek, sprawniejsze wykorzystywanie funkcji wsparcia
i dalsze upraszczanie struktury kapitałowej.

5 farm wiatrowych
Grupa PGE z 311 MW mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej już dzisiaj jest jednym z liderów segmentu. W skład PGE EO wchodzi 5 farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW, a do końca 2015 r. - po zakończeniu realizowanych projektów budowy farm wiatrowych Lotnisko o mocy 90 MW i Resko II o mocy 76 MW - spółka zwiększy moc zainstalowaną w tym obszarze do 346 MW. W portfelu inwestycji GK PGE ma jeszcze dwa kolejne zaawansowane projekty budowy farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 52 MW (Kisielice II oraz Karwice), realizowane przez spółkę PGE Energia Natury. Zakończenie wszystkich czterech realizowanych obecnie inwestycji pozwoli osiągnąć poziom 529 MW do końca 2015 r.

Kolejne 12 projektów o łącznej mocy ok. 800 MW znajduje się we wczesnej fazie przygotowania. Decyzje o przystąpieniu do realizacji tych kilkunastu projektów podejmowane będą indywidulnie w oparciu o analizę opłacalności ekonomicznej.

Plany
GK PGE jest w trakcie realizacji ambitnego programu inwestycyjnego, który w istotny sposób ograniczy wpływ przedsiębiorstwa na środowisko. Oprócz inwestycji w OZE, w latach 2014-2020 na modernizację istniejących aktywów wytwórczych spółka planuje wydać 16,3 mld zł. Dzięki planowanym inwestycjom w Grupie PGE do 2016 r. obniżona zostanie emisja dwutlenku siarki o ok. 60 proc., tlenków azotu o 40 proc., a pyłu o ponad połowę. Warto zauważyć, że są to dodatkowe redukcje w stosunku do dotychczasowych. Elektrownie GK PGE
w ciągu ostatnich lat ograniczyły już o 80 proc. emisje SO2, o 40 proc. NOX i pyłów o 97 proc.

Żuromin
Żuromin był spółką zależną PGE EO i z dniem połączenia PGE EO wstąpiła w jej wszystkie prawa i obowiązki. W konsekwencji, od momentu połączenia, PGE EO bezpośrednio realizuje działalność prowadzoną dotychczas przez spółkę przejmowaną w zakresie eksploatacji farmy wiatrowej Żuromin o mocy 60 MW, która została wybudowana w 2012 r.

Źródło: PGE Energia Odnawialna

Fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ