Partner serwisu
26 lutego 2015

Francja stawia na OZE

Kategoria: Aktualności

Z myślą o obniżeniu emisji CO2, rząd francuski pracuje nad projektem ustawy o transformacji energetycznej, która powinna wejść w życie w połowie 2015 r. Zakłada ona m.in. zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym i stopniowe odchodzenie od atomu.

Francja stawia na OZE

Premier Francji Manuel Valls ogłosił, że będzie to “jedna z najważniejszych ustaw przedstawionych przez rząd”. Plany Francuzów są częścią przygotowania do konferencji klimatycznej COP21, która odbędzie się w Paryżu w 2015 roku.

Elektrownie jądrowe

Obecnie Francja posiada 58 elektrowni jądrowych. Już wkrótce część z nich może podzielić los swoich odpowiedników zza wschodniej granicy. Niemcy, po katastrofie elektrowni jądrowej w Fukushimie, zapowiedziały wyłączenie wszystkich reaktorów do roku 2022. Większość elektrowni atomowych we Francji ma średnio ok. 30 lat i wymaga kosztownej modernizacji. Bez unowocześnienia połowa z nich powinna zostać wyłączona z eksploatacji już pod koniec tej dekady.

Przedstawiony program transformacji energetycznej ma być wypełnieniem obietnicy zmniejszenia energii jądrowej w krajowym miksie energetycznym, złożonej podczas kampanii wyborczej przez François Hollande’a. Po dwóch latach, pod koniec lipca 2014 r. francuska minister środowiska Ségolène Royal przedstawiła długo wyczekiwany plan jej przeprowadzenia. Rząd liczy, że ustawa zostanie uchwalona w marcu, a prace nad rozporządzeniami wykonawczymi ruszą jak najszybciej.

Premier Valls obiecał, że rok 2015 będzie “zielonym rokiem” dla Francji. Co najważniejsze dla branży energetyki wiatrowej, ustawa o transformacji energetycznej przewiduje, że do roku 2030 Francja będzie wytwarzać 40% energii elektrycznej z OZE. Udział energetyki jądrowej spadnie jednocześnie z 75% do 50% w 2025 r.

Miks energetyczny

Zmniejszenie udziału energii jądrowej w miksie energetycznym nie jest jedynym celem francuskiego rządu. Poprzez program transformacji energetycznej przyjęty w lipcu tego roku Francja chce dać dobry przykład przed konferencją klimatyczną, która odbywać się będzie pod koniec 2015 roku w Paryżu (COP 21). To tam przedstawiona ma zostać międzynarodowa umowa dotycząca ochrony klimatu na świecie.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

fot. freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ