Partner serwisu
23 września 2016

Beata Stelmach: Energetyka jest atrakcyjna

Kategoria: Artykuły z czasopisma

– W Polsce mamy dobrze ugruntowane ramy prawne, standardy rynkowe są na światowym poziomie. Ponadto infrastruktura, która towarzyszy prowadzeniu biznesu, jest stała, więc kapitał może być do naszego kraju przyciągnięty pod warunkiem, że pojawią się atrakcyjne projekty. Myślę, że energetyka spełnia ten warunek – mówi Beata Stelmach, prezes zarządu i dyrektor generalna GE na Polskę i kraje bałtyckie.

Beata Stelmach: Energetyka jest atrakcyjna

Czy polska energetyka jest otwarta na nowe technologie?

Otwarta jest cała polska gospodarka. Otwarta na wszystko, co może pozwolić nam iść do przodu. Ostatnie 27 lat dobitnie to pokazuje. Przymus nadrabiania zaległości wykształcił w nas pozytywne cechy, takie jak przedsiębiorczość i otwartość na zmiany. Praktycznie zbankrutowaną gospodarkę byliśmy w stanie dźwignąć do stanu, z którego jesteśmy teraz dumni. Dzisiaj jesteśmy 6. gospodarką w UE i w pierwszej 20. na świecie.

Nie wolno nam się jednak zatrzymywać. Dobrym przykładem jest energetyka – modernizując przestarzałą infrastrukturę, możemy sięgać po najnowsze pomysły, które są dostępne dziś na świecie. Nadrabiając zaległości nie powtarzamy więc drogi innych, ale wyznaczamy własną. Stare rozwiązania zastępujemy tym, co najlepsze.

Niektórzy wolą jednak przyjąć postawę zachowawczą, mówiąc, że lepiej wybierać to, co sprawdzone, gdyż nowe rozwiązania są zawsze bardziej ryzykowne.

Moim ulubionym przykładem jest tutaj Dreamliner. Kupiliśmy go jako pierwsi w Europie, mieliśmy z nim co prawda na początku kłopoty, ale w końcu przyszedł sukces. Tak to już jest: kto nie ryzuje, ten nie ma szans na wygraną. Sukces jest zawsze obarczony ryzykiem.

Ważne, aby nie zabrakło nam odwagi, by inwestując w infrastrukturę energetyczną, wybierać najlepsze rozwiązania. To także pozwoli nam na zdefiniowanie naszego rynku jako nowoczesnego, spełniającego światowe, najwyższe standardy. W ten sposób budujemy naszą konkurencyjność.
 

Przedsiębiorcy w Polsce nadal jednak narzekają na brak warunków do inwestowania w innowacyjność. Czy naprawdę jest tak ciężko? Czy niezbędne jest wsparcie państwa?

Należy pamiętać, że takie decyzje obaczone są dużym ryzykiem, każde wsparcie jest więc bardzo ważne. Strach przed podjęciem ryzyka hamuje innowacyjność. Oczywiście, trzeba mieć też świadomość tego, że na 100 startupów, udać się może tylko jeden.

Inwestując zawsze walczymy o kapitał, który płynie tam, gdzie można spodziewać się najwyższego zwrotu z inwestycji. Na rynkach o wysokim ryzyku kapitał będzie droższy. W Polsce mamy dobrze ugruntowane ramy prawne, standardy rynkowe są na światowym poziomie. Ponadto infrastruktura, która towarzyszy prowadzeniu biznesu, jest stała, więc kapitał może być do naszego kraju przyciągnięty pod warunkiem, że pojawią się atrakcyjne projekty. Myślę, że energetyka spełnia ten warunek.

Jak pani wcześniej wspomniała, nasza energetyka wciąż się modernizuje, m.in. by sprostać unijnym wymogom w zakresie ochrony środowiska. Czy ta konieczność zmian jest korzystna dla wdrażania innowacji?

Nasza energetyka oparta jest na węglu. Niektóre banki oficjalnie zadeklarowały, że nie będą finansowały inwestycji związanych z tym paliwem. Jest to pewna trudność, ale nie należy się poddawać. Węglowe projekty także mogą być i są innowacyjne. Dobry przykład to inwestycja w Elektrowni Opole, gdzie nowe bloki będą pracowały ze sprawnością ok. 46%, przy średniej dla tego sektora oscylującej w granicach 33-34%. Jest to więc ogromna, pozytywna różnica; pamiętajmy także, że wzrost sprawności o 1% to redukcja emisji CO2 o 2%.

Każdy kraj w UE, na mocy Traktatu z Lizbony, ma prawo sformułować własny miks energetyczny pod warunkiem, że spełnione zostaną określone wymogi. Nie ma więc w tym nic złego, gdy mówimy, że nasza energetyka będzie bazowała na węglu. W naszym miksie jest także OZE i gaz

Wymogi wymuszają więc pewne inwestycje, mobilizują, przyspieszą podjęcie ecyzji.
Jednym z ważniejszych problemów energetyki dzisiaj jest technologia magazynowania energii na dużą skalę. Czy GE także prowadzi badania w tym zakresie?

Cały wywiad przeczytasz w magazynie Energetyka Cieplna i Zawodowa 5/2016

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ