Partner serwisu
21 grudnia 2016

Co wybrać, żeby tanio i skutecznie ogrzać się zimą

Kategoria: Aktualności

Zima to dobry czas, aby przyjrzeć się kosztom, zarówno finansowym, jak i środowiskowym, używanego przez nas systemu ogrzewania mieszkań. Energia słoneczna, geotermalna i odnawialna – te terminy słyszymy często i, choć brzmią atrakcyjnie, wiążą się one z dużymi nakładami oraz nie zawsze są w stanie zaspokoić nasze całkowite zapotrzebowanie na ciepło. Dlatego szukając wygody, rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu oraz niskich kosztów użytkowania, warto pomyśleć o przyłączeniu się do miejskiej sieci ciepłowniczej. 

Co wybrać, żeby tanio i skutecznie ogrzać się zimą

Ogrzewanie budynków w indywidualnych źródłach ogrzewania (np. piece, kotłownie węglowe lub na drewno) mogą być niezwykle niekorzystne dla środowiska naturalnego. Brak kontroli nad tym, co i w jaki sposób się spala powoduje zwiększenie ilości zanieczyszczeń powietrza. Polska zajmuje niechlubne wysokie miejsce w rankingach państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Winę za to ponoszą między innymi  piece i przydomowe kotłownie węglowe, w tym spalanie śmieci, szkodliwe gazy w powietrzu mogą powodować wzrost zachorowań na astmę, nowotwory i choroby układu krążenia.

Jakie są inne, bardziej przyjazne ludziom i środowisku rozwiązania? Do nich można na przykład zaliczyć korzystanie z energii słonecznej.  Aby móc w pełni cieszyć się tym nie do końca „darmowym” ciepłem musimy najpierw kupić kolektory słoneczne. Cena ich mieści się w przedziale od 10 do nawet 30 tysięcy złotych. Jest to niemały wydatek. Nie wolno też zapominać, iż o ile ciepło z kolektorów pozwoli nam na pokrycie całego naszego zapotrzebowania na ciepłą wodę latem i około 60% zimą, to w przypadku ogrzewania, pokryje ono niewiele ponad 40% naszych potrzeb. Tak więc ogrzewanie słoneczne, w naszej szerokości geograficznej, nie jest rozwiązaniem ani tanim ani idealnym, choć dla osób zainteresowanych wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii na pewno wartym rozważenia. Więc co jeszcze będzie Cię ogrzewać i jak uzyskasz ciepłą wodę zimą?

Dużym zainteresowaniem ostatnio cieszy się również energia geotermalna. Aby móc korzystać z energii gruntu i wód podziemnych, należy w domu zamontować pompę ciepła, która przekazuje właśnie tę energię do systemów grzewczych znajdujących się w domu oraz zbiorników ciepłej wody. Tu koszty montażu takiego urządzenia to wydatek co najmniej 40 tysięcy złotych. Poza tym, musimy mieć pewność, że grunt na którym stoi nasz dom, jest odpowiedni do wykonania odwiertu, do ponad 100 metrów w głąb i montażu pompy. Przy tego typu rozwiązaniu mankamentem jest zdecydowany wzrost zużycia energii elektrycznej na pompowanie. Z jednej strony oszczędzamy na cieple, ale płacimy dużo więcej za energię elektryczną, o czym należy pamiętać.

Myśląc jednak o ekologii systemów ogrzewania zapominamy czasem o rozwiązaniu zarówno prostym jak i niedrogim, czyli korzystaniu z miejskiej sieci ciepłowniczej. Jest to forma ogrzewania przyjazna środowisku naturalnemu, gdyż opiera się na przesyle gorącej wody z elektrociepłowni do kaloryferów. Emisja szkodliwych gazów z elektrociepłowni ograniczona jest do minimum dzięki ciągle udoskonalanej technologii oraz inwestycjom w rozwój sieci. A jeśli kogoś nie przekonuje biały obłok wydobywający się z komina elektrociepłowni, powinno uspokoić go zapewnienie, że to nic innego, jak para wodna. Korzystanie z miejskiej sieci ciepłowniczej to również gwarancja stabilnych cen ciepła, zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki oraz pewność, że ciepło będzie do nas dostarczane bez przerw i awarii. Zainteresowane podłączeniem osoby mogą ubiegać się o dotacje z Urzędu Miasta Gdyni, OPEC czy EDF Polska. Dla przykładu mieszkańcy budynku mieszkalnego o powierzchni 120 m2, opalanego kotłem węglowym lub piecami, przy zmianie na miejską sieć ciepłowniczą mogą otrzymać nawet 3600zł dotacji z budżetu Miasta Gdyni. Na tym jednak nie kończy się pomoc finansowa na jaką mogą liczyć osoby zainteresowane zmianą ogrzewania. Przyłączając się do ekologicznej miejskiej sieci ciepłowniczej klient opłaca jedynie 25% kosztów budowy przyłącza, pozostałe 75 % pokrywa OPEC. Firma współfinansuje także koszty rozszerzenia dostawy ciepła o ciepłą wodę użytkową.  Stawka opłat za przyłączenie do sieci zgodnie z Taryfą dla ciepła OPEC wynosi 250-300zł/mb przyłącza. Klient może także skorzystać z kompleksowej oferty budowy i późniejszej eksploatacji węzła cieplnego, a także wsparcia w przygotowaniu i opracowywaniu dokumentacji technicznych.

Dbając o portfel i środowisko nie zerkajmy ani w niebo, ani w głąb gruntu, tylko znacznie bliżej- zainteresujmy się możliwością przyłączenia naszego domu do miejskiej sieci ciepłowniczej. Efektem przyłączenia budynków do gdyńskiej sieci ciepłowniczej jest redukcja szkodliwej dla zdrowia niskiej emisji, a także zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców na terenie Gminy Miasta Gdyni.      

Więcej na: www.cieplolubni.com.pl

Źródło i fot.: informacja prasowa

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ