Partner serwisu
27 lutego 2017

Tobiszowski: związki otrzymały nowy projekt porozumienia ws. połączenia KHW i PGG

Kategoria: Aktualności

Związkowcy z Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i Polskiej Grupy Górniczej (PGG) otrzymali nowy projekt porozumienia poprzedzającego połączenie obu firm, uwzględniający sugestie strony społecznej – poinformował w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Tobiszowski: związki otrzymały nowy projekt porozumienia ws. połączenia KHW i PGG

„Po zebraniu wszystkich sugestii (związkowców – PAP) przedkładany porozumienie i proponujemy, aby do środy do godziny 10.00 zostało to porozumienie podpisane przez stronę społeczną” – powiedział wiceminister przed kolejną turą rozmów ze związkowcami w Katowicach.

Dodał, że ostateczny termin zawarcia porozumienia społecznego wynika z konieczności podjęcia rozmów z inwestorami, którzy mają dokapitalizować powiększoną PGG, oraz instytucjami finansowymi - wierzycielami holdingu.

„Nie możemy przekładać tego w nieskończoność, bo inaczej nie zdążymy z terminami (…). Stąd w środę mamy zaproponowane przez inwestorów spotkanie po południu, dotyczące nowego biznesplanu i porozumienia w KHW (…), a w czwartek mamy rozmowy z instytucjami bankowymi o nowym biznesplanie, o konwersji (części długu KHW na udziały w powiększonej PGG – PAP) i o innych szczegółach” – powiedział Tobiszowski.

Według wiceministra, postulaty wnoszone podczas dotychczasowych rozmów ze stroną społeczną zostały zaakceptowane i wniesione do nowego projektu porozumienia. „Wydaje mi się, że ono powinno zostać zaakceptowane, bo innych postulatów nie było” – powiedział Tobiszowski.

Zgodnie z projektem, pracownicy KHW mieliby przyjąć warunki wynagradzania obowiązujące w PGG, co oznacza rezygnację z obowiązywania układu zbiorowego pracy w holdingu. Natomiast pracownicy PGG mieliby otrzymać - co potwierdził w poniedziałek Tobiszowski - jednorazowe świadczenie, związane m.in. z lepszymi od zakładanych wynikami spółki.

Według informacji PGG, zastąpienie holdingowego układu zbiorowego porozumieniami płacowymi obowiązującymi w PGG w praktyce oznacza podwyższenie pensji pracowników KHW do poziomu wynagrodzeń obowiązującego w Polskiej Grupie Górniczej, a po połączeniu nastąpi wyrównanie średniego miesięcznego wynagrodzenia we wszystkich kopalniach spółki do kwoty 6225 zł. Zakładany jest wzrost średniego miesięcznego wynagrodzenia dla zdecydowanej większości pracowników KHW, w niektórych grupach zawodowych nawet do kilkuset złotych. Przykładowo górnik w ścianie ma zarobić o ok. 237 zł więcej.

Sprawa przekazania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń należącej do KHW kopalni Wieczorek oraz ruchu Śląsk ma znaleźć się - jak podał Tobiszowski - w załącznikach do porozumienia, a nie bezpośrednio w jego treści. Zapisy dotyczące terminów przekazania kopalń do SRK były wcześniej kwestionowane przez związkowców.

W poniedziałkowych rozmowach ze związkowcami nie bierze udziału minister energii Krzysztof Tchórzewski, który przebywa z wizytą w Brukseli.

(PAP)

Fot. 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ