Partner serwisu
28 lutego 2017

Energetycznie inteligentne budynki

Kategoria: Aktualności

Buildings Performance Institute Europe (BPIE) opublikował badanie przeprowadzone we współpracy z Danfoss, dotyczące gotowości państw członkowskich UE do wejścia w nowy etap rozwoju inteligentnych budynków.
Z badań wynika, że istnieje potencjał dla inteligentnych obiektów, wyposażonych m.in. w systemy zapobiegające utracie energii i indywidualnej regulacji temperatury.

Energetycznie inteligentne budynki

Według raportu budynki odgrywają główną rolę w przyśpieszeniu procesu wdrożenia inteligentnych technologii energetycznych, a obecne ramy regulacyjne nie są wystarczające, aby pokonać bariery ograniczające rozwój sektora inteligentnych budynków, dlatego też BPIE wzywa decydentów politycznych do podjęcia działań.

Inteligentne budynki współdziałają z systemem energetycznym, dając możliwość wytwarzania, magazynowania i/lub zużywania energii w sposób efektywny. Raport przedstawia zestaw progresywnych polityk i innowacyjnych, wiodących projektów, które udowadniają ekonomiczną opłacalność inteligentnych budynków. Innowacje dają mieszkańcom możliwość sterowania systemami technicznym budynku, przyczyniają się do poprawy jakości powietrza wewnątrz oraz komfortowej temperatury, wykorzystując technologie teleinformatyczne i innowacyjne systemy, np. takie jak nowe wyświetlacze, przyjazne dla użytkownika.

Celem badania było uchwycenie super-trendów i innowacji mających wpływ na inteligentne budynki oraz potwierdzenie gotowości państw członkowskich do przyśpieszenia ich wdrażania. Powyższe wpisuje się w trwający właśnie przegląd dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków oraz dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej, którego efekty będą kształtować rynek energii przez następne dekady.

Rola w systemie

Rozwój technologiczny umożliwi budynkom odgrywanie proaktywnej roli w systemie energetycznym, przynosząc również korzyści mieszkańcom. Jednakże najważniejszą kwestią jest zapewnienie efektywności energetycznej, jako warunku tworzenia zasobów inteligentnych budynków, przez własne zużycie, magazynowanie i reagowanie na zapotrzebowanie na energię oraz dzięki współdziałaniu w ramach inteligentnej lokalnej sieci energetycznej, korzystającej z ciepła odpadowego, które w innym przypadku zostałoby utracone. Wyniki badania wskazują, że magazynowanie energii cieplnej i przechowywanie wodoru stanie się równie ważną technologią, co - na przykład - magazynowanie energii w akumulatorach.

Ocena gotowości państw członkowskich UE wskazuje na to, że niewiele z nich jest gotowych na wykorzystanie tych rozlicznych możliwości, dlatego też BPIE wzywa do podjęcia działań. Autorzy badania podkreślają również występowanie deficytu danych. Podczas gdy dynamiczne i samouczące systemy sterowania mają kluczowe znaczenie dla inteligentnego środowiska budowlanego, wiarygodne dane na poziomie krajowym, które przyczyniłyby się do oceny tego aspektu, nie są dostępne.

– Cyfryzacja naszych zasobów budowlanych będzie odgrywać kluczową rolę w procesie przechodzenia na gospodarkę niskowęglową. Raport BPIE jest znaczącym wkładem w lepsze zrozumienie wyzwań i możliwości. Zasadniczym krokiem we właściwym kierunku jest zapewnienie mieszkańcom budynków kontroli własnego zużycie energii – mówi Mark Draper, dyrektor Biura Global Public Affiars Danfoss Group.

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ