Partner serwisu
10 marca 2017

100 mln złotych na podlaskie OZE

Kategoria: Aktualności

3 marca 2017 roku ruszył nabór wniosków w ramach działania 5.1- Energetyka oparta na OZE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Budżet projektu to aż 100 000 000 zł, który można wykorzystać na szeroką gamę projektów.

100 mln złotych na podlaskie OZE

Tym bardziej, że jak obecnie wiadomo OZE zaczynają opanowywać nasze miasta, miasteczka i wsie. Poza funkcją ekologiczno-energetyczną jaką pełnią, OZE przyczyniają się także do wzrostu prestiżu danego przedsiębiorstwa, miejscowości. Warto korzystać z OZE ponieważ odnawiają się w szybkim tempie, a do 2020 roku według wytycznych UE dla Polski, wskaźnik zapotrzebowania na energię z OZE ma wzrosnąć z obecnych 5 do 20%1.

Informacje o naborze

Nabór trwa od 03 marca do 14 kwietnia 2017 roku, budżet podzielony jest na trzy typu projektów. Projekty dotyczące energetyki opartej na OZE (słoneczna) operują budżetem 20 mln zł, projekty dotyczące wykorzystania energii z OZE na własne potrzeby 30 mln zł, a projekty dot. inwestycji z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE oraz infrastruktury wytwórczej biokomponentów i biopaliw to aż 50 mln zł.

Poziom dofinansowania sięga 85%. Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych to 20 000 zł, maksymalna natomiast wynosi 2 000 000 zł.

Beneficjentami w zależności od typów projektów mogą być: jednostki, samorządu terytorialnego, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia; jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną; stowarzyszenia lokalnych grup działania; mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa; duże przedsiębiorstwa, dla których podstawową działalnością nie jest produkcja energii; producenci rolni, grupy producenckie; spółdzielnie; wspólnoty mieszkaniowe; towarzystwa budownictwa społecznego; organizacje pozarządowe; kościoły i związki wyznaniowe.

W ramach projektu środki będzie można przeznaczyć na m.in.: inwestycje z zakresu budowy wytwarzania energii elektrycznej i/lub cieplnej wykorzystujące energię słoneczną polegające na instalacji ogniw fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych; inwestycje z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE (biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz ziemi); przedsięwzięcia z zakresu rozwoju infrastruktury wytwórczej biokomponentów i biopaliw produkowanych w dużej mierze z surowców odpadowych z produkcji rolniczej oraz przemysłu rolno-spożywczego. Koszty kwalifikowalne obejmują np. koszty związane z zakupem i montażem kompletnych urządzeń; zakup i montaż urządzeń do magazynowania ciepła; liczniki ciepła; koszty niezbędnej dokumentacji; roboty budowlane; koszty instalacji odgromowej.

Dlaczego warto inwestować w OZE?

Według dr inż. Jacka Ostrowskiego, z czym trudno jest się nie zgodzić podstawowymi zaletami OZE jest to, że prowadzą do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska, przyczyniają się redukcji zużycia tradycyjnych paliw kopalnych, nie oddziałują negatywnie na środowisko i w przeciwieństwie do źródeł konwencjonalnych nie wyczerpują się. Poza plusami związanymi z ochroną środowiska mają także swoje walory społeczno-gospodarcze. Wpływają na estetyczność otaczającego nas krajobrazu, generują nowe miejsca pracy, pozwalają wykorzystywać nieużytki i co bardzo ważne są darmowe2. Odnawialne źródła energii to źródło przyszłości dla naszej planety, zatem z nich czerpmy.
 

Joanna Boguta, Ascend Consulting

Źródło: informacja prasowa

Fot. iilustracyjne: 123rf
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ