Partner serwisu
23 marca 2017

Rozpoczął się projekt adaptacji do zmian klimatu w małych i średnich miastach

Kategoria: Aktualności

Na mocy umowy zawartej z NFOŚiGW Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy rozpoczął realizację projektu CLIMCITIES – „Adaptacja do zmian klimatu w małych i średnich miastach”. Przedsięwzięcie o wartości ponad 5 mln zł finansowane będzie w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 (85 proc.) oraz z budżetu państwa (15 proc.).

 

Rozpoczął się projekt adaptacji do zmian klimatu w małych i średnich miastach

Norweskim partnerem IOŚ-PIB jest firma Vista Analyse z międzynarodowym doświadczeniem doradczym w opracowywaniu miejskich strategii adaptacyjnych.

Konferencja inaugurująca projekt CLIMCITIES – „Adaptacja do zmian klimatu w małych i średnich miastach” odbyła się 22 marca br. w Warszawie przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce, prelegentów z Polski i Norwegii oraz reprezentantów miast zaangażowanych w realizację pomysłu.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z projektem CLIMCITIES w kontekście zmian klimatu w Polsce oraz polityki kraju w zakresie adaptacji do zmian klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem problemów samorządów lokalnych.

– Aktywne działania adaptacyjne – takie jak realizowany projekt CLIMCITIES – to systematyczne i racjonalne podejście do zmian klimatu. Dobrze zaplanowane, podjęte odpowiednio wcześnie działania adaptacyjne to przede wszystkim ochrona ludzkiego życia, a także wymierne korzyści ekonomiczne w przyszłości – komentuje Artur Michalski, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW.

– Projekt CLIMCITIES tworzy synergię z Projektem Opracowania Planów Adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców (MPA) i stanowi jego uzupełnienie w zakresie specjalistycznej wiedzy przekazanej pracownikom samorządowym dotyczącej adaptacji do zmian klimatu” – powiedział dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor IOŚ-PIB.

W drugiej części konferencji zaprezentowane zostały przykłady działań realizowanych w ramach adaptacji do zmian klimatu w Polsce i Norwegii.

Źródło: NFOŚiGW

Fot. 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ