Partner serwisu
11 kwietnia 2017

Debaty z Energ(i)ą na półmetku

Kategoria: Aktualności

Pomorska Liga Debat, której sponsorem głównym jest Grupa Energa, weszła w etap debat eliminacyjnych. Projekt skierowany do uczniów pomorskich szkół średnich, ma na celu wyposażenie młodzieży w kompetencje miękkie, a także promowanie postaw patriotycznych i wolnościowych wśród młodego pokolenia.

Debaty z Energ(i)ą na półmetku

Najlepsza drużyna trwającego właśnie turnieju, zostanie wyłoniona podczas finału, który odbędzie się 24 kwietnia w Gdańsku. Na Uniwersytecie Gdańskim spotkają się najlepsi dyskutanci spośród reprezentantów 16 szkół województwa pomorskiego.

Sprawne, merytoryczne, a do tego kulturalne prowadzenie dyskusji jest umiejętnością, której zalet nie można przecenić. Na przełomie marca i kwietnia eksperci Instytutu Debaty Publicznej, Tomasz Solarski i Jakub Winiecki, przeprowadzili warsztaty dla uczniów z małych i średnich miejscowości Pomorza, którzy na co dzień mają ograniczony dostęp do tego typu inicjatyw. Szczególny nacisk został podczas nich położony na naukę sztuki wystąpień publicznych oraz poznanie podstaw i reguł debat oksfordzkich. W czasie zajęć uczniowie poznali także m. in. techniki antystresowe czy zasady tworzenia argumentów w oparciu o klasyczne modele argumentacji.

– Niezwykle istotnym elementem, można rzecz walorem wyróżniającym projekt, jest natychmiastowe przenoszenie omawianych zagadnień teoretycznych na grunt praktycznych ćwiczeń, dzięki którym uczniowie mogą szybko zyskać i wypróbować nowe umiejętności. Nasza nieformalna zasada w czasie warsztatów to: tyle teorii, ile potrzeba, tyle praktyki, ile tylko można – mówi Andrzej Skiba, koordynator projektu, a także prezes Zarządu Instytutu Debaty Publicznej.

Jednak Pomorska Liga Debat to nie tylko nauka konstruktywnego prowadzenia sporów, ale także wykłady tematyczne, prowadzone przez pracowników naukowych, m. in. z Uniwersytetu Gdańskiego oraz interesujące osoby ze sfery publicznej czy kulturalnej. Młodzież zapoznała się na nich z tematami dotyczącymi wiedzy o państwie i społeczeństwie. Te merytoryczne informacje będą mogli wykorzystać podczas debat turniejowych, których tematyka utrzymana jest w duchu wolności i patriotyzmu:

  • Wybór kobiety na Prezydenta RP w 2020 roku byłby korzystny dla Polski.
  • Należy wprowadzić powszechną, bezpłatną pomoc prawną, finansowaną na wzór Narodowego Funduszu Zdrowia.
  • Należy znieść instytucję ciszy wyborczej.
  • Należy wprowadzić dzień symboli narodowych w miejsce Dnia Flagi.

Uczestnicy PLD będą na te tematy toczyć spory w ciągu najbliższych dwóch tygodni, podczas potyczek w Gdańsku, Sopocie, Tczewie i Rumii.

– Pomorska Liga Debat idealnie wpisuje się w prowadzony od lat program Energa Mecenat. Wspieranie lokalnych społeczności, a w szczególności umożliwianie poszerzania wiedzy oraz rozwoju dzieciom i młodzieży, jest ważnym i odpowiedzialnym zadaniem. Dlatego zaangażowaliśmy się w projekt, który nie tylko otwiera przed młodymi ludźmi z Pomorza nowe, ciekawe perspektywy intelektualne, ale także pomaga kształtować w nich postawy świadomych swojej tożsamości i wartości Polaków – mówi Jarosław Wittstock, dyrektor departamentu marketingu w Energa SA.

 

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ