Partner serwisu
26 kwietnia 2017

Płock: „Drzewko OZE” naładuje energią urządzenia

Kategoria: Aktualności

W Płocku (Mazowieckie) stanie „Drzewko OZE”, czyli imitacja prawdziwego drzewa, wyposażona w panele polikrystaliczne zamieniające energię słoneczną w elektryczną. Instalacja zapewni możliwość ładowania baterii do różnego rodzaju urządzeń, np. telefonów komórkowych.

Płock: „Drzewko OZE” naładuje energią urządzenia

„Drzewko OZE” będzie pełnić także funkcje edukacyjne, upowszechniając wiedzę ekologiczną m.in. o odnawialnych źródłach energii – poinformowała w środę PAP Dorota Zakrzewska, dyrektor wydziału środowiska i rozwoju obszarów wiejskich starostwa powiatowego w Płocku. To właśnie w pobliżu siedziby tego urzędu do końca lipca „wyrośnie” oryginalna instalacja.

„+Drzewko OZE+ to sztuczne drzewo o wysokości ponad trzech metrów. Powierzchnia ładowarki słonecznej obejmuje cztery moduły paneli polikrystalicznych usytuowanych w konarach. Konstrukcja całej instalacji przypomina prawdziwe drzewo, co sprawia, że idealnie pasuje do otoczenia” – podkreśliła Zakrzewska.

Jak dodała, projekt realizowany będzie w ramach zadania: „Warsztaty z zakresu OZE – Energetyczne Drzewo”, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Uczestnicy warsztatów będą mogli zdobyć wiedzę m.in. na temat odnawialnych źródeł energii i ich działania.

„Zasób wiadomości teoretycznych pozwoli uczestnikom dokonywać późniejszych analiz rynku energii z uwzględnieniem systemów OZE, minimalizujących negatywny wpływ na środowisko naturalne. Natomiast wiedza praktyczna pozwoli w przyszłości podejmować decyzje dotyczące doboru rodzajów źródeł energii w sposób uwzględniający warunki środowiskowe i zasady zrównoważonego rozwoju” – zaznaczyła Zakrzewska.

Zapowiedziała jednocześnie, iż praktyczną funkcją „Drzewka OZE” będzie możliwość skorzystania z wytwarzanej energii. „Instalacja służyć będzie do ładowania baterii urządzeń elektrycznych, w tym telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów. Energia elektryczna wygenerowana z energii słonecznej zasilać będzie również lampy led do oświetlenia +Drzewka OZE+” – dodała Zakrzewska.

Jak przyznała, płockie starostwo planuje kontynuowanie podobnych działań na terenie całego powiatu. „To pierwsze nasze +Drzewko OZE+, ale na pewno na tym nie poprzestajemy. Mamy zamiar, by podobne instalacje powstały w innych lokalizacjach. Chcemy też rozwijać program edukacji związanej z odnawialnymi źródłami energii” - zapowiedziała.

(PAP)

Fot. ilustracyjne 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ