Partner serwisu
05 maja 2017

Zdecydowany wzrost przychodów Grupy MOL

Kategoria: Aktualności

Grupa MOL dzisiaj swoje wyniki finansowe, uzyskane w pierwszym kwartale 2017 roku. Jej wszystkie segmenty biznesowe – segment poszukiwawczo-wydobywczy, segment rafineryjno-detaliczny, segment usług konsumenckich oraz segment gazowy – zdołały zwiększyć swoje udziały w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Zdecydowany wzrost przychodów Grupy MOL

W segmencie poszukiwawczo-wydobywczym odnotowano wyraźny, 50% wzrost wskaźnika EBITDA w ujęciu rok do roku. Osiągnął on poziom 219 mln USD dzięki wyższym cenom ropy, a także bardzo konkurencyjnej bazie aktywów. Produkcja pozostała na stabilnym poziomie 111,5 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie.

W segmencie downstream odnotowano w pierwszym kwartale rekordowo wysoki wskaźnik czystego CCS EBITDA na poziomie 324 mln USD, jest on zatem o 15% wyższy niż w tym samym okresie zeszłego roku. Wzrost ten był spowodowany znaczną poprawą dostępności aktywów (stąd też duży wolumen i wysokie dochody), a także korzystnymi marżami zysku zarówno z działalności rafineryjnej, jak i petrochemicznej.

Segment usług konsumenckich również odnotował najlepsze w historii wyniki w pierwszym kwartale, z 17% wzrostem EBITDA w ujęciu rok do roku. Wynik rzędu 55 mln USD był spowodowany większymi wolumenami sprzedaży paliwa oraz wyższym udziałem towarów pozapaliwowych. W regionie Europy Środkowej i Wschodniej wskaźnik popytu na paliwa silnikowe wzrósł o 5% w ujęciu rok do roku, co zapewniło korzystne warunki dla biznesu Grupy.

Segment gazowy, stabilny element ogólnych wyników Grupy MOL, osiągnął wynik EBITDA na poziomie 70 mln USD w pierwszym kwartale, co oznacza 4% wzrost w ujęciu rok do roku.

Prezes i dyrektor generalny, Zsolt Hernádi, tak podsumował wyniki: – Pierwszy kwartał okazał się dla nas znakomitym początkiem roku 2017. Wszystkie nasze segmenty biznesowe odnotowały wyraźny wzrost przychodów, gdyż byliśmy w stanie w pełni wykorzystać sprzyjające warunki środowiska zewnętrznego, prowadząc również systematyczne działania związane z poprawą efektywności oraz niskonakładową, wysokiej jakości bazą aktywów. Segment downstream odnotował za pierwszy kwartał najlepsze wyniki w historii dzięki znacznej poprawie dostępności aktywów i korzystnym marżom. Segment usług konsumenckich (sprzedaż detaliczna) nadal pnie się w górę, natomiast segment poszukiwawczo-wydobywczy z powodzeniem wykorzystał wyższe ceny ropy oraz bardzo konkurencyjną bazę kosztową. Osiągnięcia te zapewniają nam silne podstawy na dalszą część roku, ponieważ planujemy ponowne uzyskanie EBITDA na poziomie co najmniej 2 mld USD i realizację ważnych etapów we wdrażaniu strategii Grupy MOL 2030 – powiedział Zsolt Hernadi.

O Grupie MOL

Grupa MOL to zintegrowany, międzynarodowy koncern naftowy i gazowy, z siedzibą w Budapeszcie na Węgrzech. Grupa jest aktywna w ponad 40 krajach, zatrudnia 25 tys. dynamicznych pracowników na całym świecie i posiada ponad 100 lat doświadczenia w branży. Działalność poszukiwawczo-produkcyjna MOL bazuje na ponad 75 latach doświadczeń w branży węglowodorów. Obecnie koncern prowadzi działalność produkcyjną w 8 krajach i działalność poszukiwawczą w 13 krajach. Grupa MOL prowadzi cztery rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne w ramach zarządzania zintegrowanym łańcuchem dostaw na Węgrzech, na Słowacji i w Chorwacji, a ponadto posiada sieć 2 tys. stacji paliw w 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

 

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ