Partner serwisu
18 maja 2017

Jest wykonawca budowy nowego bloku w elektrociepłowni Żerań

Kategoria: Aktualności

PGNiG Termika wybrał wykonawcę nowego bloku gazowo-parowego. Zbuduje go za 1,1 mld zł i 111,9 mln euro konsorcjum Polimex-Mostostal i Mitsubishi Hitachi – poinformował w środę Polimex-Mostostal.

Jest wykonawca budowy nowego bloku w elektrociepłowni Żerań

Dzięki budowie nowego kotła o mocy 420-490 MWe w żerańskiej elektrociepłowni będzie można wycofać z eksploatacji najstarsze kotły węglowe. Nowa inwestycja ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji warszawskiej.

Jak napisano w komunikacie Polimexu wartość oferty wynosi 1,1 mld zł oraz 111,9 mln euro.

Blok będzie się składał z turbiny gazowej, tzw. kotła odzyskowego i turbiny parowej. Wykonawca ma przeprowadzić konieczne prace budowlane, zaprojektować, uruchomić i przekazać do eksploatacji blok wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi, przeszkolić personel PGNiG Termika, wreszcie zapewnić serwis wybranych urządzeń bloku.

To kolejny przetarg na budowę kotła dla żerańskiej elektrociepłowni. W lipcu 2016 r. PGNiG Termika podjęła decyzję o unieważnieniu przetargu na budowę nowego bloku gazowo-parowego o mocy 420-490 MWe w EC Żerań. Jak podała wówczas spółka, powodem takiej decyzji było to, że oferta z najniższą ceną przewyższała budżet zamawiającego, który ustalono na równe 1,6 mld zł brutto.

Elektrociepłownia Żerań została otwarta w 1954 r. i jest drugim co do wielkości źródłem ciepła dla Warszawy. Dysponuje 1580 MW mocy cieplnej i 386 MW mocy elektrycznej. Oprócz ogrzewania warszawiaków dostarcza też pary technologicznej dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Polfy Tarchomin.

(PAP)

Fot. PGNiG TERMIKA

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ