Partner serwisu
18 maja 2017

Kielce: Energooszczędny system oświetlenia ulic

Kategoria: Energia w praktyce

Energooszczędny system sterowania oświetleniem zainstalowano na jednej z kieleckich ulic. Urządzenie krakowskiego producenta, znane już za granicą, po raz pierwszy testowane jest w Polsce. Władze miasta nie wykluczają, że za kilka miesięcy „SmartSave” pojawi się na innych kieleckich ulicach.

Kielce: Energooszczędny system oświetlenia ulic

SmartSave to nowoczesne lampy LED-owe z zaawansowanym systemem sterowania. System automatycznie dostosowuje natężenie oświetlenia do aktualnego ruchu i warunków pogodowych. „Sterowanie odbywa się drogą bezprzewodową. Dzięki temu systemowi możemy zaprogramować na określone godziny odpowiednie natężenie światła. Pozwala on na redukcję oświetlenia w godzinach nocnych, kiedy ruch jest znacznie mniejszy. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii sygnał błędu jest wysyłany do operatora, który jest na bieżąco informowany o występujących nieprawidłowościach” – powiedział przedstawiciel producenta Rafał Przonak, który podkreślił, że zainstalowanie systemu gwarantuje oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Inteligentny system sterowania i zarządzania oświetleniem ulicznym w technologii LED znany jest już za granicą. Po raz pierwszy został zainstalowany na ulicy polskiego miasta. „System działa już w czeskiej Ostrawie i wszyscy są tam z niego bardzo zadowoleni” – zapewnił Przonak.

„Specjalny kontroler, który znajduje się na każdej lampie, ma tzw. czujkę. To ona gwarantuje, że np. w słoneczny dzień nie ma ryzyka, aby lampa się zapaliła” - wyjaśniał działanie systemu przedstawiciel producenta.

System zainstalowany na ulicy Romualda to kolejny etap modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie miasta. „Pierwszym był montaż centralnych sterowników do sterowania całymi grupami oświetlenia i redukcji oświetlenia w godzinach nocnych. Testowaliśmy takie sterowniki i pojawiły się one m.in. na ulicy Ściegiennego, gdzie w godzinach nocnych zmniejszamy natężenie światła z uwagi na mniejszy ruch” – powiedział Marcin Oziębło z Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Na kieleckiej ulicy zainstalowano na koszt producenta 12 lamp, nad którymi nadzór będzie sprawował Miejski Zarząd Dróg. „Będziemy testować działalność tego urządzenia w warunkach roboczych przez okres pół roku. Jeśli efekty będą zadowalające, dopiero wtedy będziemy rozmawiali z producentem o dalszej współpracy” – dodał Oziębło.

(PAP)

Fot. ilustracyjne: 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ