Partner serwisu
22 maja 2017

Prezydent Duda: Singapur partnerem w dziedzinie technologii, innowacji i energetyki

Kategoria: Aktualności

Singapur jest dla Polski ważnym i perspektywicznym partnerem m.in. w dziedzinie nowoczesnych technologii, innowacji i energetyki - powiedział po poniedziałkowych rozmowach z prezydentem Singapuru Tonym Tanem Keng Yamą w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda: Singapur partnerem w dziedzinie technologii, innowacji i energetyki

Duda podkreślił, że Singapur jest dla Polski znaczącym partnerem także w dziedzinie wymiany młodzieży, w tym młodzieży studenckiej, oraz w sferze badań i nowych technologii. Odniósł się w tym kontekście do umowy zawartej w poniedziałek pomiędzy polskim Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a singapurską Agencją Nauki, Technologii i Badań.

"Ta współpraca z państwem tak szybko cały czas rozwijającym się, z państwem, które stawia właśnie na innowacje, na nowoczesne technologie, z państwem, w którym start-upy rozwijają się w sposób tak dynamiczny i jest ich tak wiele, to jest z całą pewnością ten kierunek, w jakim powinniśmy podążać. Dlatego tak bardzo cieszę się z tej wizyty pana prezydenta" - podkreślił prezydent Duda.

Oprócz gospodarki i nowych technologii zwracał również uwagę, na znaczenie polsko-singapurskiej współpracy w dziedzinie energetyki, w tym w sektorze energii odnawialnej, a także przemysłów obronnych i rolno-spożywczych.

"Singapur jest dzisiaj wielkim portem, w którym trwa handel gazem LNG. W Polsce uruchomiliśmy rok temu terminal gazu skroplonego, gazu LNG, chcemy także i w tym kierunku rozmawiać, chcemy i w tym kierunku intensyfikować naszą wymianę handlową, budując zarazem więzi w zakresie dywersyfikacji dostaw energii" - zaznaczył Duda.

Zwrócił też uwagę na działania podjęte na rzecz otwarcia w Polsce honorowego konsulatu singapurskiego i wyraził nadzieję, że "z czasem powstanie tu także poważne przedstawicielstwo dyplomatyczne". "To będzie dla mnie oznaczało, że nasza współpraca rozwija się dynamicznie, czego ja bardzo pragnę i mam nadzieję, że uda nam się to zorganizować" - dodał polski prezydent.

(PAP)

Fot. KPRP/Andrzej Hrechorowicz

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ