Partner serwisu
23 maja 2017

Energetycy oddali krew

Kategoria: Aktualności

55 litrów krwi oddali uczestnicy ostatniej Kropelki Energii wspieranej przez Energę. W akcji wzięło udział aż 155 osób. Zebrana krew trafi do szpitali na potrzeby operacji oraz transfuzji dla chorych na nowotwory. Wśród honorowych dawców 24 osoby oddały krew pierwszy raz w życiu. – Najtrudniej się przełamać. Wyjść ze swojej strefy komfortu i wejść do ambulansu. A przecież to nic nie kosztuje – mówią.  

Energetycy oddali krew

„Kropelka Energii” to cykliczna zbiórka krwi organizowana przez pracowników Grupy Energa. Mogą w niej wziąć udział wszyscy zainteresowani. Nad ich bezpieczeństwem i prawidłowym przebiegiem każdej donacji czuwają Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Gdańsku. Przed oddaniem krwi, każdy uczestnik wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia oraz jest badany przez lekarza. Cała procedura trwa kilka minut i pozwala wstępnie zweryfikować, czy krew można będzie wykorzystać w leczeniu innych (wykluczają to np. niektóre przyjmowane leki czy przebyte w infekcje). Lekarz ocenia też, czy donacja w żaden sposób nie zagraża zdrowiu potencjalnego dawcy. Dodatkowo przed wykorzystaniem, krew jest jeszcze dokładnie badana w laboratorium.

– Ze 155 osób, które wzięły udział w ostatniej akcji Kropelki Energii, krew oddały 122. Cieszy nas to, że w akcje angażują się również pracownicy z innych miast. Osoby, które nie zdążyły oddać krwi tego dnia, będą miały taką możliwość już w lipcu  – mówi Tomasz Rubanowicz, koordynator akcji z Grupy Energa.

„Kropelka Energii”, która odbyła się 17 maja przed kompleksem biurowym Olivia Business Centre w Gdańsku, była drugą zbiórką zorganizowaną w tym roku. Kolejne akcje zaplanowane są na 21 lipca, 29 września i 1 grudnia. Krew można oddawać w specjalnie przygotowanych krwiobusach lub stacjonarnych punkach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Od każdego dawcy jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi. Organizm w kilka godzin „odrabia te straty” i nie odczuwa ich ubytku.

– Krew można oddawać nie częściej niż co osiem tygodni, przy czym mężczyźni mogą to zrobić sześć razy w roku, a kobiety cztery razy  – wyjaśnia Piotr Krysiński, współorganizator akcji z Grupy Energa.

Nieformalny Klub Honorowych Dawców Krwi Energa „Kropelka Energii” działa od 2012 roku. W ciągu pierwszych pięciu lat działania Klubu pracownicy Grupy Energa oraz ich przyjaciele zebrali ponad 717 litrów krwi, z czego w 2016 roku – 244 litry.

 

 

Źródło i fot.: energa.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ