Partner serwisu
08 czerwca 2017

Będzie ciepło i bez smogu. Sieć ciepłownicza Gdańska rośnie

Kategoria: Ciepłownictwo

Jeszcze w tym roku mieszkańcy trzech gdańskich dzielnic – Matarni, Kokoszek i Jasienia będą mogli cieszyć się bezawaryjnymi dostawami ciepła. Grupa GPEC zbuduje 11 km nowej sieci.

Będzie ciepło i bez smogu. Sieć ciepłownicza Gdańska rośnie

Budowa odbędzie się w dwóch etapach. Pierwszy ruszył na początku czerwca. Grupa GPEC zbuduje odcinek, który połączy okolice ul. Przytulnej z ul. Myśliwską. W II etapie zlikwiduje starą kotłownię w Matarni, a system będzie piąć się równolegle w dwóch kierunkach – w stronę SPC Myśliwska oraz w kierunku Matarni i Kokoszek. Ciepło popłynie do mieszkańców już na przełomie listopada i grudnia.

Gdańsk wśród najlepszych

Gdańsk może pochwalić się jednym z najbardziej rozbudowanych i nowoczesnych systemów ciepłowniczych. Ma on niemal 600 km długości – tyle, co trasa z Gdańska do Krakowa. Średnio na każdy 1 km2 przypada tu aż 2,17 km sieci ciepłowniczej. To znacznie więcej niż w Poznaniu, czy Wrocławiu. 

W efekcie inwestycji i likwidacji kotłowni położonej w Matarni zyskają nie tylko mieszkańcy, ale i powietrze w Trójmieście. Do tej pory emitowała ona 17,7 ton CO2 rocznie, czyli tyle, ile generuje ponad 2200 domków jednorodzinnych.

Ma być komfortowo, bezpiecznie i bezawaryjnie. To wszystko, co jest istotne dla mieszkańców. O resztę zadbamy my. Postaramy się, aby prace przebiegły szybko i były jak najmniej uciążliwe. Tak jak przy każdej naszej inwestycji zajmiemy się też otoczeniem – zabezpieczymy drzewa i chodniki – mówi Marcin Lewandowski, członek zarządu GPEC.

O projekcie:

Inwestycja potrwa od czerwca do grudnia 2017 r. Całkowity koszt projektu to ok. 70 mln zł. Część tej kwoty pokryje dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot realizowanych zgodnie z Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Informacja dla mieszkańców:

W związku z prowadzonymi pracami i potrzebą przełączenia systemów, planowane są okresowe przerwy w dostawach ciepła.

Pierwsza nastąpi w dniach 12-13 czerwca na terenie dzielnic Suchanino, Morena, Piecki-Migowo. Kolejne zaplanowano w terminach:

  • na przełomie sierpnia i września – dzielnice Piecki-Migowo, Brętowo, Jasień
  • w drugiej połowie września – dzielnice Matarnia, Kokoszki
  • na przełomie września i października – dzielnica Matarnia
  • na przełomie listopada i grudnia – dzielnica Jasień, Kokoszki, Matarnia

O wszelkich przerwach w dostawach mieszkańcy będą informowani na bieżąco.

Już teraz wszyscy zainteresowani podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej mogą dzwonić do Biura Obsługi Klienta Grupy GPEC pod nr. 58 52 43 580, e-mail: bok@gpec

Źródło i fot.: Informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ