Partner serwisu
09 czerwca 2017

Energa wśród fundatorów nagród festiwalu „Dwa Teatry”

Kategoria: Ciekawostki

Już po raz siedemnasty media publiczne organizują w Sopocie wielkie święto polskiego teatru radia i telewizji. W nadmorskim kurorcie przez trzy dni gościć będą wielkie gwiazdy i młodzi zdolni aktorzy. Jednym ze sponsorów festiwalu „Dwa Teatry” jest Grupa Energa.

Energa wśród fundatorów nagród festiwalu „Dwa Teatry”

„Dwa Teatry 2017” w Sopocie, czyli XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, to wydarzenie szczególne. W dniach 19-21 czerwca w różnych punktach sopockiego kurortu spotkać będzie można wielkie gwiazdy polskiej sceny i ekranu (m. in. Olgierd Łukaszewicz, Ewa Dałkowska, Agata Kulesza etc.). Prezentowane będą zarówno słuchowiska radiowe i spektakle teatralne, które biorą udział w tegorocznym konkursie, jak też dzieła archiwalne. Organizatorzy przygotowali kilka ciekawych koncertów, m. in. poświęconych pamięci i twórczości Agnieszki Osieckiej oraz Wojciecha Młynarskiego. Dużą rolę podczas „Dwóch Teatrów 2017” pełnić będą także dzieła wybitnego polskiego pisarza, Josepha Conrada, którego rok aktualnie obchodzimy. Wśród dedykowanych autorowi wydarzeń będą m. in. czytane na żywo fragmenty „Jądra ciemności” czy słuchowisko na podstawie „Smugi cienia”.

Festiwal służy promocji scenicznej twórczości  radiowej i telewizyjnej. Jest okazją do spotkań z widzami, momentem podsumowania ostatnich artystycznych dokonań, jak też inspiracją dla nowych projektów. W konkursie Teatru Telewizji prezentujemy 13 różnorodnych spektakli. Są wśród nich oryginalne inscenizacje telewizyjne oraz twórcze przeniesienia przedstawień teatralnych. Zachęcamy publiczność do obecności i głosowania, już po raz drugi bowiem na festiwalu zostanie przyznana nagroda widzów. Z radością włączamy się też w obchody 70-lecia Teatru Wybrzeże i Roku Conrada – mówi Ewa Millies-Lacroix z Telewizji Polskiej, dyrektor artystyczny festiwalu „Dwa Teatry”.

Grupa Energa już po raz szósty w ciągu ostatnich 9 lat wsparła organizację festiwalu „Dwa Teatry”. Po raz kolejny jest też jednym z fundatorów nagród. W tym roku Energa wyróżni najlepszą rolę żeńską w spektaklu teatralnym oraz najlepszy scenariusz słuchowiska będącego adaptacją tekstu niedramatycznego. Nagrody podczas uroczystej gali finałowej w sopockim hotelu Sheraton 21 czerwca wręczy osobiście prezes zarządu Energa SA, Daniel Obajtek.

Kultura to środowisko, w którym człowiek wyrasta, które go kształtuje. Dlatego zależy mi, aby Grupa Energa nie tylko realizowała skutecznie swoje cele biznesowe, ale też nie traciła z oczu wyższych wartości. Teatr to jedna z najstarszych form wyrazu tych wartości. Dowodzi, że kultura jest jednocześnie trwale potrzebna, a zarazem niemożliwa do zredukowania wyłącznie do czystej rozrywki. Z radością więc po raz kolejny już wspieramy sopocki festiwal oraz nagradzamy artystów i dzieła, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozkwitu polskiej kultury – podkreśla.

W ubiegłym roku nagrody ufundowane przez Grupę Energa otrzymali: ex aequo Beata Ścibakówna i Milena Suszyńska (najlepsze role kobiece w spektaklach) oraz Dariusz Błaszczyk (za reżyserię spektakl na podstawie poezji Yunusa Emre).

Gala finałowa będzie też okazją do wyróżnienia Ewy Dałkowskiej i Olgierda Łukaszewicza Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne osiągnięcia aktorskie.

Pełen program „Dwóch Teatrów 2017” znaleźć można na stronie festiwalu.

 

Źródło i fot.: energa.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ