Partner serwisu
13 czerwca 2017

Industroyer - nowy wirus, tak samo groźny jak Stuxnet

Kategoria: Aktualności

Analitycy z firmy ESET zidentyfikowali zaawansowane i bardzo niebezpieczne złośliwe oprogramowanie Industroyer, umożliwiające zakłócanie, a nawet wyłączenie kluczowych procesów przemysłowych, takich jak działanie elektrowni czy przerwanie dostaw wody i gazu. Według ekspertów, Industroyer to kolejny po Stuxnecie wirus, który w niepowołanych rękach może realnie zagrozić stabilności kluczowych dla państwa systemów przemysłowych. 

Industroyer - nowy wirus, tak samo groźny jak Stuxnet

Eksperci z firmy ESET przeanalizowali próbki złośliwego oprogramowania, wykrywanego przez ESET jako Win32/Industroyer, zdolnego do wykonywania ataków na infrastrukturę krytyczną. Industroyer jest szczególnie niebezpiecznym zagrożeniem, ponieważ jest w stanie bezpośrednio kontrolować przełączniki i wyłączniki podstacji elektrycznej. W tym celu wykorzystuje przemysłowe protokoły komunikacyjne stosowane na całym świecie w infrastrukturze zasilania, systemach kontroli transportu i innych ważnych systemach infrastruktury krytycznej (woda, gaz). Przełączniki i wyłączniki są cyfrowymi odpowiednikami przełączników analogowych – technicznie można je zaprojektować do wykonywania różnych funkcji. Tak więc potencjalny skutek ataku może obejmować: przerwy w dystrybucji prądu czy wody i poważniejsze uszkodzenia sprzętu. Oczywiście, zakłócenie takich systemów może mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na funkcjonowanie istotnych usług.

Jak działa zagrożenie?

Wysokie niebezpieczeństwo działania zagrożenia Industroyer polega na tym, że wykorzystuje ono protokoły w sposób, do którego zostały zaprojektowane. Problem polega na tym, że te protokoły zostały zaprojektowane kilkadziesiąt lat temu, kiedy systemy infrastruktury krytycznej z zasady były odizolowane od świata zewnętrznego. Z tego powodu nie uwzględniono w tych protokołach należytych zabezpieczeń. To z kolei sprawiło, że atakujący nie musieli szukać luk w tych protokołach – wystarczyło, że zagrożenie wie, jak komunikować się zgodnie z tymi protokołami.

Cały artykuł można znaleźć na energetyka24.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ