Partner serwisu
04 lipca 2017

W maju wzrosły ceny węgla dla energetyki, spadły dla ciepłownictwa

Kategoria: Aktualności

W maju br. wrosły ceny węgla dla krajowej energetyki, spadły natomiast - po raz pierwszy od ośmiu miesięcy - ceny dla odbiorców z sektora ciepłowniczego - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.

W maju wzrosły ceny węgla dla energetyki, spadły dla ciepłownictwa

Sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego obrazują dwa indeksy, bazujące na danych miesięcznych ex-post i wyrażające cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej, indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych.

Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

 

Zadowalające ceny węgla dla energetyki

Jak wynika z opublikowanych danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje sytuację w polskim sektorze węglowym, w maju indeks cenowy dla węgla kierowanego do energetyki wyniósł 208,65 zł za tonę (wzrost o ok. 5 proc. w stosunku do kwietnia), a w przypadku węgla dla ciepłownictwa 232,42 zł za tonę (spadek o ponad 4,5 proc. w stosunku do kwietnia).

Według ARP, indeks dla węgla energetycznego (PSMI1) osiągnął w maju najwyższą wartość od 12 miesięcy, kiedy wynosił 195,40 zł za tonę. W ujęciu rok do roku indeks ten wzrósł o 6,8 proc.

Tak dobry wynik indeksu to niewątpliwie efekt kilku czynników: w maju wyraźnie wzrosła ilość energii wyprodukowanej z węgla kamiennego. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych w maju 2017r. w elektrowniach zawodowych na węglu kamiennym wyprodukowano o 2,3 proc. energii więcej niż miesiąc wcześniej. W pewnej mierze związane to było z majową aurą, która decydowało o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną – czytamy w analizie Agencji.

Nie bez znaczenia był także wzrost PKB (w I kwartale 2017 o 4 proc. rok do roku) czy produkcji przemysłowej (w maju o 8,5 proc. rok do roku), ponieważ wskaźniki te mają wpływ na wzrost zużycia energii i świadczą o kondycji polskiej gospodarki.

Wraz z poprawą sytuacji ekonomiczno- gospodarczej wzrósł również całkowity wolumen sprzedaży węgla na rynek produkcji energii elektrycznej. W maju 2017r. wyniósł on 2 mln 876,5 tys. ton, podczas gdy miesiąc wcześniej był niższy o ok. 400 tys. ton. Nadwyżka ta stanowiła w całości przyrost w kategorii wzorcowego węgla zawartego w indeksie PSCMI1 – podał katowicki oddział ARP.

Dla krajowych cen węgla nie są też obojętne wciąż wysokie ceny węgla w zachodnioeuropejskich portach ARA, a także niedobory surowca na globalnych rynkach.

NASTĘPNA STRONA

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ