Partner serwisu
07 sierpnia 2017

Polska zwiększa stabilność systemu elektroenergetycznego

Kategoria: Aktualności

EnerNOC, Inc. dostawca rozwiązań DSR oraz inteligentnego oprogramowania przeznaczonego dla energetyki, ogłosił, że EnerNOC Polska z sukcesem zakończył pierwszy test zdolności redukcyjnych, niedawno uruchomionego Polskiego programu DSR. EnerNOC wezwało do redukcji zapotrzebowania grupę firm przemysłowych, z którymi podpisał umowę o elastycznym dysponowaniu mocą, dzięki czemu może realizować zobowiązania dotyczące redukcji zużycia energii wobec operatora systemu elektroenergetycznego.

Polska zwiększa stabilność systemu elektroenergetycznego

W programie DSR płatności dokonywane są na rzecz dużych odbiorców energii - takich jak zakłady przemysłowe czy duże komercyjne kompleksy biurowe - w zamian za ich elastyczność w poborze energii, dla zapewnienia stabilności pracy Systemu Elektroenergetycznego w nagłych sytuacjach takich jak wysokie zapotrzebowanie szczytowe czy konieczność szybkiej reakcji na zaburzenie bilansu zapotrzebowania i generacji w systemie elektroenergetycznym. Elastyczność ta pomaga w utrzymaniu cen energii na rozsądnym poziomie dla konsumentów oraz wspomaga zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, np. w sytuacji rekordowych upałów z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach. Jest to pierwszy rok działania Programu Gwarantowanego przygotowanego przez PSE, który to jest częścią całości wysiłku wkładanego w możliwość korzystania z zasobów popytowych w Polsce. W programie tym konsumenci wynagradzani są za gotowość do przeprowadzenia redukcji zapotrzebowania, pozostają oni w gotowości, aby odpowiedzieć na ewentualne zdarzenia w systemie. Klienci o możliwości redukcji 500 kW mogą zarobić w taki sposób kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. W przypadku faktycznych redukcji zapotrzebowania mogą oni otrzymywać znaczne dodatkowe płatności wyliczone w oparciu o zrealizowaną redukcję zapotrzebowania.

– DSR jest rozwiązaniem typu WIN- WIN, dającym naszym klientom możliwość wykorzystania ich elastyczności w korzystaniu z energii, tworząc jednocześnie dla nich nowe źródło dochodu oraz przyczyniając się do utrzymaniu dostaw energii elektrycznej do odbiorców w sytuacjach kryzysowych w systemie elektroenergetycznym – powiedział Jacek Misiejuk, dyrektor zarządzająca EnerNOC Polska. – Dla naszych klientów priorytetem jest normalne działanie ich firm. Naszym zadaniem jest sprawienie, żeby uczestnictwo w programie było przystępne oraz tak proste jak jest to tylko możliwe – dodał Misiejuk.

 

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ