Partner serwisu
21 sierpnia 2017

W Zespole Elektrociepłowni Bydgoszcz Grupy PGE powstanie instalacja odazotowania spalin

Kategoria: Aktualności

Dzięki realizacji inwestycji o wartości 47,4 mln zł netto bydgoski oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) spełni zaostrzone limity emisyjne wynikające zarówno z Dyrektywy IED (o emisjach przemysłowych), jak i przyszłych tzw. konkluzji BAT (poniżej 150 mg/m3usr), które zaczną obowiązywać od 2021 roku.

W Zespole Elektrociepłowni Bydgoszcz Grupy PGE powstanie instalacja odazotowania spalin

Inwestycję zrealizuje firma SBB Energy. Zakres prac wynikający z kontraktu obejmie zabudowę instalacji odazotowania spalin dla dwóch kotłów OP-230 nr 3 i 4. Zastosowana technologia oparta jest na wykorzystaniu reaktorów katalitycznych oraz roztworu wody amoniakalnej jako reagenta.

Jesteśmy świadomi wpływu naszych jednostek wytwórczych na otoczenie, dlatego podejmujemy szerokie działania mające na celu ograniczenie oddziaływania na środowisko – mówi Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Budowa instalacji odazotowania spalin jest kolejną inwestycją proekologiczną Grupy Kapitałowej PGE, której ambicją jest prowadzenie działalności w sposób zrównoważony, przy zachowaniu wysokich standardów ekologicznych. W ZEC Bydgoszcz rozpoczęła się również rozbudowa instalacji odsiarczania spalin, która zagwarantuje uzyskanie ograniczenia emisji SO2 do wyśrubowanego poziomu 130 mg/m3 i pyłu - poniżej 10 mg/m3 – dodał.

Budowa instalacji odazotowania spalin wraz z realizowaną rozbudową instalacji odsiarczania spalin kończą proces dostosowania kotłów OP-230 nr 3 i 4 w ZEC Bydgoszcz do Dyrektywy IED oraz docelowo do limitów wynikających z przyszłych konkluzji BAT. Zgodnie z zapisami podpisanego dziś kontraktu, instalacje odazotowania spalin zostaną przekazane do eksploatacji kolejno w sierpniu 2018 roku (instalacja kotła K4) oraz w listopadzie 2018 roku (instalacja kotła K3). Rozbudowywana instalacja odsiarczania spalin przekazana zostanie do eksploatacji w grudniu 2018 roku.

Oprócz inwestycji w Bydgoszczy, grupa PGE realizuje inne proekologiczne działania, mające na celu dostosowanie aktywów wytwórczych do wymogów konkluzji BAT.

Biorąc pod uwagę zakres koniecznych do zrealizowania inwestycji, w pierwszej kolejności zrealizowane zostaną programy inwestycyjne dostosowujące aktywa wytwórcze zlokalizowane w trzech elektrowniach - Bełchatów, Opole oraz Dolna Odra – powiedział Sławomir Zawada.

Obecnie w tych lokalizacjach uruchamiane są postępowania przetargowe dla wyboru wykonawców prac na blokach nr 3-12, nr 14 i nr 2 w Elektrowni Bełchatów, bloków nr 1-4 w Elektrowni Opole oraz bloków nr 5-8 w Elektrowni Dolna Odra.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ