Partner serwisu
05 września 2017

Ustawa o rynku mocy pobudzi inwestycje?

Kategoria: Aktualności

W lipcu do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o rynku mocy. Może ona stanowić bodziec do pobudzenia inwestycji w nowe jednostki wytwórcze, a także poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Ustawa o rynku mocy pobudzi inwestycje?

Głównym celem nowej ustawy jest pobudzenie inwestycji w jednostki wytwórcze.Pomoże również dostosować elektrownie do unijnych standardów BAT, zgodnie z którymi do 2021 roku wszystkie istniejące obiekty muszą przejść modernizację, a także wdrożyć nowoczesne technologie. Ustawa wprowadzi też dwutowarowy rynek energii, dzięki czemu będzie można handlować nie tylko wytworzoną energią elektryczną, ale też gotowością do dostarczania energii.

Energia elektryczna jest towarem wyjątkowo nietrwałym, mniej trwałym niż choćby świeże ryby. Dopóki nie opanowaliśmy technologii wielkoskalowego, przemysłowego magazynowania energii elektrycznej, dopóty musimy się opierać o paradygmat rynku dwutowarowego. Pierwszy segment tego rynku to energia elektryczna, drugi – to zdolności wytwórcze poszczególnych jednostek. Rynek mocy oznacza rynek, na którym rezerwuje się dostęp do energii elektrycznej - tłumaczy Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.

Bez mocy będzie ciemność

Ministerstwo Energii jest zdania, że regulacja ta skłoni wytwórców do budowy nowych i modernizacji już istniejących źródeł. W konsekwencji poprawi to bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapobiegnie niedoborom mocy. Bez tego realna byłaby groźba blackoutu w naszym kraju.

Liczę na to, że ustawa o rynku mocy będzie stanowiła wystarczający bodziec do pobudzenia inwestycji w nowe jednostki wytwórcze. To niezbędne również z punktu widzenia przemysłu i odbiorców w gospodarstwach domowych. Dalsza stagnacja zagrozi długoterminowemu bilansowi mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Innymi słowy, będzie spadała nadwyżka mocy dostępnej dla operatora systemu przesyłowego, a zatem pojawi się większe ryzyko wyłączeń obszarowych - przyznaje w rozmowie z Newseria Biznes Kłossowski.

Będzie dodatkowa opłata

Prace nad ustawą trwają od 2016 roku. Ma ona wejść w życie na początku 2018 roku, a 2021 rok ma być pierwszym okresem dostaw mocy, zakontraktowanych na rynku mocy. Wtedy też wprowadzona zostanie dodatkowa opłata mocowa, która będzie doliczana do rachunku.

źródło: newseria.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ