Partner serwisu
27 września 2017

Fortum podpisało umowę z E.ON

Kategoria: Ciepłownictwo

Fortum Corporation i E.ON SE podpisały umowę o transakcji, na mocy której E.ON ma prawo zdecydować o wystawieniu na sprzedaż swoich, wynoszących 46.65%, udziałów w firmie Uniper SE w ramach oferty publicznego przejęcia na początku 2018 roku na takich samych warunkach, jakie zostaną zaoferowane wszystkim akcjonariuszom.

Fortum podpisało umowę z E.ON

Ponadto dalej Umowa stanowi, że jeżeli E.ON nie wystawi na sprzedaż swojego udziału w Uniper, Fortum będzie mieć prawo sprzedaży E.ON wszelkich akcji Uniper nabytych w związku z Ofertą. Ponadto otrzyma płatność odszkodowawczą od E.ON w kwocie co najmniej 20% całkowitej wartości kapitału własnego udziału E.ON w Uniper.

– Jestem przekonany, że nasza inwestycja wzmocni pozycję obu spółek w działaniach na rzecz przyśpieszenia przekształceń europejskiego sektora energetycznego i wierzę, że wszyscy interesariusze odniosą znaczne korzyści – powiedział Pekka Lundmark, prezes Fortum. – Uniper to firma mogąca poszczycić się wieloma sukcesami. Z niecierpliwością czekamy na ścisłą współpracę z jej kierownictwem w dalszym rozwoju firmy – dodał.

Oferta publicznego przejęcia

Według warunków Oferty akcjonariusze firmy Uniper otrzymają ogółem 22 Euro za akcję. Kwota ta obejmuje wartość przewidywanej dywidendy Uniper w kwocie 0,69 Euro za akcję za rok obrotowy 2017.

Całkowita kwota 22 Euro, podlegająca zapłacie w związku z Ofertą, odpowiada całkowitej wartości kapitału własnego, który wynosi w przybliżeniu 3,76 mld Euro za 46,65% udział firmy E.ON w Uniper. Całkowita wartość 100% akcji Uniper jest wyceniana na 8,05 mld Euro.

Po opublikowaniu dokumentacji ofertowej akcjonariusze Uniper będą mieli możliwość sprzedaży swoich akcji na korzystnych warunkach. Wycena na tym poziomie oznacza premię w wysokości 36% (obliczoną na podstawie ceny skorygowanej o dywidendę, 0,55 Euro przed dniem ustalenia dywidendy) w stosunku do ceny z końca maja, czyli z okresu poprzedzającego intensywne spekulacje na rynku dotyczące potencjalnej transakcji oraz premię w wysokości 120% w stosunku do początkowej wartości handlowej akcji po wydzieleniu w wysokości 10 Euro. 

– Skoncentrowaliśmy się na nabyciu pakietu akcji posiadanego przez E.ON, chociaż jesteśmy głęboko przekonani, że nasza oferta będzie atrakcyjna również dla innych akcjonariuszy firmy Uniper – powiedział Pekka Lundmark.

– Z radością przyjmujemy ofertę Fortum, jako że jest to okazja dla akcjonariuszy Uniper do sprzedaży przy poziomie wyceny, który odzwierciedla bardzo dobre wyniki Uniper od wydzielenia. Uważamy Fortum za odpowiedzialnego i rzetelnego partnera Uniper, gdyż mamy do czynienia z doskonale uzupełniającymi się rodzajami działalności i kompetencjami – powiedział Dr Johannes Teyssen, prezes zarządu E.ON.

Strategiczne uzasadnienie

Inwestycja w Uniper jest dowodem realizacji uprzednio ogłoszonej przez Fortum strategii relokowania kapitału. Jest też zgodna z przyjętymi kryteriami inwestycyjnymi. Obszary biznesowe Uniper są dobrze dopasowane do podstawowych kompetencji Fortum i bliskie jego macierzystym rynkom. Generują także dużo gotówki. Fortum oczekuje, że inwestycja pozwoli na osiągnięcie atrakcyjnego zwrotu, który stanie się wsparciem dla firmy w działaniach na rzecz przyspieszenia rozwoju i wdrażania zrównoważonych technologii w energetyce bez poświęcania konkurencyjnej dywidendy.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ