Partner serwisu
18 października 2017

Czy technologia 5G stanie się podstawą społeczeństwa przyszłości?

Kategoria: Z życia branży

Już za kilka lat powszechne dziś 4G zostanie zastąpione przez standard 5G - nie tylko nową technologię, ale rewolucyjny katalizator innowacji, integralną część różnych gałęzi przemysłu począwszy od energetyki, przez zdrowie i media, aż po motoryzację. Szacuje się, że od 2020 roku technologia przyniesie 12,3 miliarda dolarów globalnego wzrostu gospodarczego.

Czy technologia 5G stanie się podstawą społeczeństwa przyszłości?

We wrześniu 2015 r., ITU (ang. International Telecommunication Union) opublikowała ITU-R M.2038-0 w celu zdefiniowania globalnych ram i dalszych standardów dla telekomunikacji.



Jak podkreśla Sami Nedhif zajmujący się specyfikacjami technicznymi dotyczącymi m. in. IoT (Internet of Things) i dynamicznym zarządzaniem spectrum, ekspert francuskiej firmy ATDI, światowego lidera w branży radiokomunikacji: – Sieć 5G powinna zapewniać użytkową i maksymalną szybkość transmisji danych większą od 10 do 20 razy w stosunku do obecnych standardów. Zwiększenie szybkości, połączone z zachowaniem niezawodnej komunikacji, przy jednolitym sposobie funkcjonowania sieci, niezależnie od odległości użytkownika od stacji bazowej, sprawi, że nowy standard utoruje drogę do dynamicznego rozwoju Internetu Rzeczy (IoT). Autonomiczne samochody, operacje na odległość czy zdalne sterowanie urządzeniami to tylko kilka przykładów rewolucji 5G.


Rewolucja 5G w głównej mierze dotyczyć będzie kilku obszarów: energii, zdrowia, mediów, transportu i motoryzacji. To one w najbliższej przyszłości mają skorzystać na wprowadzeniu nowego standardu.

Energetyka

Dla energetyki 5G będzie ważne przede wszystkim ze względu na temat odnawialnych źródeł energii i pojawiające się wyzwania dla sieci dystrybucyjnych. Wszystko z uwagi na niepewny charakter produkcji opierający się na geograficznie oddalonych zasobach porównywanych z elektrowniami używającymi paliw kopalnych lub energii jądrowej. Aby uniknąć awarii sieci energetycznych i zoptymalizować wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, niezbędne jest zarządzanie dynamicznymi przepływami energii elektrycznej w czasie rzeczywistym. 5G usprawni działanie samonaprawiających się sieci oraz ultraszybkich aplikacji do lokalizacji uszkodzeń.

Pierwsze testy sieci 5G rozpoczną się w 2018 r.


– Telecom już żyje 5G – mówi Agnieszka Ślósarska, prezes ATDI Polska  -  We Francji waśnie odbyły się testy na zminiaturyzowanym sprzęcie specjalnie skonstruowanym na potrzeby 5G. Na tegorocznym Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie, operator południowo koreański KT ogłosił, ze podczas Olimpiady zimowej w Pyeongchang w 2018 już będziemy mieli możliwość poznania rzeczywistości wdrożenia 5G poprzez różnorodne aplikacje wykorzystujące wysoką szybkość transmisji i inteligentne obiekty – powiedziała Ślósarska.


Kluczowe  pasmo ma zostać przydzielone w latach 2020-2022. W 2020 r. nastąpi wybór miasta pilotażowego, w którym testowane będą bazujące na nim technologie. Do 2025 r. sieć 5G powinna oplatać wszystkie obszary miejskie w Unii Europejskiej oraz najważniejsze lądowe trasy transportowe (do obsługi w przyszłości autonomicznych pojazdów).
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ