Partner serwisu
16 stycznia 2018

Eko Patrol sprawdzi jakość powietrza w Tarnowskich Górach

Kategoria: Aktualności

"Hajcujymy - Nie Trujymy" - pilotażowa akcja edukacyjna po tą nazwą ruszyła 15 stycznia i potrwa do 21 marca. Akcja zakłada zwiększenie świadomości mieszkańców Gminy Tarnowskie Góry nt. zagrożeń związanych ze złą jakością powietrza. Projekt ma na celu przeprowadzenie badań związanych z zanieczyszczeniem powietrza w Gminie Tarnowskie Góry. Podstawowym narzędziem badawczym będzie zastosowanie elektrycznego pojazdu monitorującego stan niskiej emisji wyposażonego w aparaturę pomiarową. Dodatkowo w miejscach niedostępnych dla samochodu zostanie użyty dron.

Eko Patrol sprawdzi jakość powietrza w Tarnowskich Górach

Od lat staramy się przeciwdziałać zanieczyszczeniu środowiska, wiemy jednak, że najważniejsze w tym jest dokładne zdiagnozowanie problemu oraz edukacja - bez zmiany powszechnego podejścia do ekologii poprawa w tej mierze będzie niewystarczająca i krótkotrwała - mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór wskazując, że za badaniem jakości powietrza pójdą dalsze działania. - Do tej pory skupialiśmy się na budowie systemu kanalizacji. Zainwestowaliśmy w środowisko tylko w tej dziedzinie blisko 300 milionów złotych. Powietrze chroniliśmy pośrednio poprzez wymianę taboru autobusowego oraz dopłaty do nowoczesnych źródeł ciepła i ociepleń domów. Teraz czas na aktywną ochronę powietrza i realizację rozbudowanych w tej mierze programów, ale w myśl zasady ”od diagnozy do rozwiązania problemu”.  Musimy mieć świadomość, że jest to program na co najmniej kilka lat - dodaje burmistrz.

Wynikiem zainicjowanej dziś akcji  i idących za nią badań będzie opracowanie  mapy  zanieczyszczeń  powietrza  wywołanych  przez  niską  emisję  na  terenie  gminy. Mapa ta docelowo ma być udostępniona dla mieszkańców Tarnowskich Gór pod adresem www.smog.tarnowskiegory.pl.

Przy okazji inauguracji akcji,15 stycznia w Ratuszu przedstawiciele czterech partnerów, którymi są Urząd Miejski w Tarnowskich Górach,  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach oraz Regionalny Fundusz Ekorozwoju SA. w Bielsku Białej, podpisali w tej sprawie list intencyjny.

Nagrodzą najczystszych

Smog na Śląsku był zawsze. Poprzez realizację tego programu staramy się ująć w liczbach dane dotyczące stanu powietrza, by móc wskazać, które części miasta są najbardziej narażone na zanieczyszczenie. Celem naszego projektu nie jest karanie. Nie będziemy od razu biegać z mandatami. Przeciwnie - najczystsze dzielnice miasta zamierzamy nagradzać - mówił przy tej okazji burmistrz Arkadiusz Czech.

Prezes WFOŚiGW Andrzej Pilot wskazał, że akcje łamie pewien stereotyp oparty na myśleniu, że skoro jesteśmy na obrzeżach województwa i przemysłu to nas ten problem nie dotyczy. - Smog jest tak samo niebezpieczny dla Białego Śląska jak i dla Czarnego Śląska. Tarnowskie Góry są doskonałym miejscem do prowadzenia tego typu przedsięwzięć ponieważ burmistrz miasta jest otwarty na wszystkie inicjatywy, które mogą poprawić jakość życia w mieście - komentował.

- To nowe i celowe rozwiązanie, które podnosi świadomość mieszkańców i odpowiedzialność za miejsce, w którym żyjemy - dodał na koniec Wojciech Liberski, prezes Regionalnego Funduszu Ekorozwoju.   

źródło: tarnowskiegory.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ