Partner serwisu
25 stycznia 2018

Kogeneracja – czyste powietrze dla miast

Kategoria: Z życia branży

Jednym z podstawowych problemów polskich miast, nasilającym się w okresie grzewczym, jest zjawisko smogu. Jest ono dotkliwie odczuwalne w różnych regionach POLSKI. Według krajowej inwentaryzacji emisji pyłów przeprowadzonej przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami na poziom emisji krajowej pyłów w 50% wpływają procesy spalania poza przemysłem. Zgodnie z raportem NIK z 2014 roku główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza pyłem PM 10 (od 82 do 92,8%) była tzw. niska emisja, pochodząca z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych.
 

Kogeneracja – czyste powietrze dla miast

23 stycznia br. w Łodzi w Centrum Kultury i Nauki EC1 odbyła się kolejna po katowickiej i krakowskiej debata „Kogeneracja – czyste powietrze dla miast”. Temat szczególnie istotny w ostatnim czasie ze względu na smog, który obecny jest w wielu polskich miastach. Jej organizatorem jest Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.

Dyskusja podczas debaty toczyła się wokół trzech obszarów tematycznych:

• Rozwój kogeneracji efektywnym sposobem redukcji zanieczyszczenia powietrza w miastach – likwidacja smogu – korzyści rozwoju kogeneracji;

• Rozwój kogeneracji i systemów ciepłowniczych elementem komfortu mieszkańców i bezpieczeństwa energetycznego miast;

• Co zrobić, żeby rozwijać kogenerację – czy jej rozwój wymaga wsparcia?

Patronat Honorowy nad debatą objął Minister Energii i Wojewoda Łódzki i Rektor Politechniki Łódzkiej.
Do udziału w debacie zostali zaproszeni:
Przedstawiciele rządu

• Piotr Maks – Łódzki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska

• Bogumiła Kapusta – kierownik Wydziału Infrastruktury UW w Łodzi

Parlamentarzyści

• Krzysztof Maciejewski

• Piotr Apel

• Ryszard Bonisławski  

Samorządowcy

• Jakub Gajewski – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urząd Marszałkowski Łódź

• Marcin Obijalski – Dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i zabudowy miasta UM Łódź

• Michał Baryła – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Łódź

• Zbigniew Burzyński – Prezydent Kutna

• Adam Karzewnik – Wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego

• Agnieszka Pietrowska – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM Pabianice

• Mariola Czechowska – Prezydent Miasta Bełchatowa

• Henryk Brzyszcz – Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych

• Marian Babiuch – Prezes Zarządu PTEZ

• dr inż. Janusz Ryk – Dyrektor PTEZ

Wytwórcy energii elektrycznej i ciepła oraz przedstawiciele spółek ciepłowniczych

• Sławomir Burmann – Członek Zarządu, Dyr. ds. Operacyjnych Veolia Energia Łódź S.A.

• Jerzy Kondratowicz – Dyrektor Departamentu Ciepłownictwa, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

• Tomasz Sadzyński – Prezes Zarządu Przedsiębiorstwo Komunalne Gminy Konstantynów Łódzki Sp. z o.o., Konstantynów Łódzki  

• Florian Wlaźlak – Prezes Zarządu, Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Pabianice

• Jan Nowakowski – Prezes Zarządu Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przodownik” w Tomaszowie Mazowieckim

• Błażej Henryk Spychalski – Prezes Zarządu Zakład Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o.

• Zygmunt Bednarski – Prezes Zarządu Energetyka Cieplna Spółka z o.o. Wieluń

• Grzegorz Zegarek – Prezes Zarządu Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. Bełchatów

Przedstawiciele środowiska naukowego

• Dr inż.  Tomasz Kotlicki – Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej

• Dr hab. Inż. Grzegorz Wielgosiński prof. nadz. – Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej

PTEZ powstał w 1991 roku i od początku istnienia promuje technologię kogeneracyjną. Stowarzyszenie zainicjowało cykl debat po to, aby przy jednym stole mogli usiąść politycy, samorządowcy, naukowcy, energetycy i zastanowić się, w jaki sposób rozwijać kogenerację. Jest to bowiem najbardziej efektywny sposób wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Polska ma największy w Polsce potencjał rozwoju kogeneracji. Ale dziś większość sieci ciepłowniczych, szczególnie mniejszych, dostarcza ciepło z ciepłowni. Jednak Inwestowanie w rozwój kogeneracji to inwestowanie w życie i zdrowie Polaków.

Obecny na debacie poseł Piotr Apel zwrócił uwagę, że jeżeli rząd deklaratywnie i faktycznie chce wspierać elektrownie oparte na węglu to kogeneracja jest najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest przy tym finansowanie modernizacji przyszłych elektrociepłowni, by mogły one wytwarzać energię elektryczną i ciepło jednocześnie. W parlamencie szuka się rozwiązań niskoemisyjnych, ale opartych na węglu. Kogeneracja jest więc w tym wypadku najlepsza  drogą.

Z kolei Krzysztof Wójcik, dyrektor Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zauważył, że dziś najprościej dostać pieniądze na wymianę kotła. Pytanie czy z NFOŚ pojawią się środki na wsparcie dla kogeneracji. Dziś ze wsparcia funduszu ochrony środowiska korzystają ludzie majętni. Ubogich nadal nie stać na zmianę ogrzewania. Nawet jeśli stworzy się węzeł cieplny potrzebny wydaje się program wsparcia indywidualnych odbiorców w zakresie opłat ponoszonych za energię elektryczną i ciepło.

W samej Łodzi według Michała Baryły dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM w Łodzi ludzie chętnie korzystają z programów dopłat do termomodernizacji i systemów grzewczych. Województwo łódzkie ma swoją uchwałę antysmogową. Rozwija się także program rewitalizacji w samej Łodzi, o czym wspominał Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i zabudowy miasta UM Łódź. Dzięki dobrej współpracy z wytwórcami energii i ciepła miasto może koordynować wszelkie inwestycje związane z rozwojem sieci ciepłowniczych, których najbardziej brakuje w centrum miasta.

W imieniu wytwórców energii elektrycznej i ciepła wypowiedział się Sławomir Burmann, członek zarządu, dyrektor ds. operacyjnych Veolia Energia Łódź SA. Elektrownia ta dostarcza ciepło do 65% mieszkańców Łodzi. Obie elektrociepłownie należące do Veolii pracują w kogeneracji, która jest najbardziej efektywną technologią. Po drugie daje też bezpieczeństwo energetyczne i to zarówno w zakresie ciepła, jak i energii elektrycznej. Po trzecie jest to system wpływający pozytywnie na ekologię. Ważny jest przy tym fakt, że duże elektrociepłownie zawodowe przestrzegają obecne i już przygotowują się do zaostrzonych norm ochrony powietrza, które wejdą po roku 2023.

Głos w dyskusji zabrał również dr hab. Inż. Grzegorz Wielgosiński prof. nadz. z Wydziału Inżynierii Procesowej Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, stwierdzając, że polski smog jest wyjątkowy, bo pyłowy, pochodzi z niskiej emisji. Pojawia się w czasie bezwietrznej pogody, kiedy jest zimno. Wydawało się, że uchwała śmieciowa powstrzyma spalanie w piecach. Ale tak się nie stało. Zdaniem prof. Wielgosińskiego ze smogiem w dużych miastach skutecznie można walczyć jedynie poprzez rozwój sieci ciepłowniczych i technologii kogeneracyjnej.

– Kogeneracja i uciepłownienie zdecydowanie najlepszą drogą do czystego powietrza w miastach – powiedział w podsumowaniu debaty prof. Wielgosiński.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ