Partner serwisu
13 kwietnia 2018

Bloki energetyczne w przemyśle. Czy warto w nie dziś inwestować?

Kategoria: Z życia branży

Czy opłaca się mieć własny blok energetyczny? Jeśli tak, to na jakie paliwo? Jak wygląda budowa takiej jednostki? I – gdy już powstała – jakie są doświadczenia z eksploatacji? Te problemy poruszano podczas konferencji, która odbyła się w dniach 12-13 kwietnia we Włocławku.

Bloki energetyczne w przemyśle. Czy warto w nie dziś inwestować?

Jednym z „bohaterów” organizowanego po raz pierwszy przez firmę BMP spotkania był nowy blok gazowo-parowy 463 MW we Włocławku, należący do PKN ORLEN (koncern pełnił rolę Honorowego Gospodarza). Nowoczesną elektrociepłownię można było zwiedzać podczas wycieczki technicznej drugiego dnia imprezy. Zanim jednak nastąpiła część „praktyczna”, prawie 100 uczestników brało udział w części merytorycznej, wysłuchując kilkunastu referatów oraz debaty.

Jak się ma energetyka przemysłowa?

W temat konferencji wprowadził prof. Krzysztof Badyda z Politechniki Warszawskiej, mówiąc o aktualnym zapotrzebowaniu na energię, o istniejących rezerwach oraz o prognozach popytu – to wszystko w obliczu starzejącej się energetyki zawodowej. – Jakie paliwa można uznać za perspektywiczne w energetyce krajowej, w tym przemysłowej? Czy i kiedy warto budować własne źródło? – pytał profesor Badyda. Wskazywał, że przy takiej analizie powinno się uwzględnić fakt, czy dysponujemy dostateczną podażą węgla lub innego paliwa stałego, czy sieciowy gaz ziemny jest paliwem bezpiecznym z punktu widzenia dostaw lub dostępnym w konkretnej lokalizacji. Warto również przyjrzeć się tu paliwu ze źródeł lokalnych (gaz zaazotowany, kopalniany, paliwa stanowiące produkty uboczne technologii, często wymagające utylizacji). – W tej sytuacji spodziewany jest niski koszt dostarczonej energii, niski koszt utylizacji. Tu także mieści się paliwo w postaci biomasy w przemyśle papierniczym – mówił. K. Badyda. Zaznaczył ponadto, że w niektórych lokalizacjach potrzeby energetyczne zaspokoić może jedynie własne źródło – z powodu braku możliwości dostaw z sieci dostatecznie wysokiej mocy – przykład instalacji pracującej na wyspę.

Blok we Włocławku

Kilka lat temu PKN ORLEN zdecydował o budowie własnego źródła energetycznego – powstał nowoczesny blok gazowo-parowy 463 MW we Włocławku. Dlaczego właśnie tam? – Z uwagi na korzystną lokalizację – wyjaśniał podczas konferencji Krzysztof Witkowski, dyrektor Biura Zarządzania Majątkiem Energetycznym z PKN ORLEN. – To istotne źródło energetyczne z nielicznych funkcjonujących dotąd w tym regionie. Sąsiedztwo Anwilu oraz PTA umożliwia ponadto wykorzystanie infrastruktury zakładów – zaznaczał.

Dyrektor Witkowski omówił schemat technologiczny włocławskiego układu gazowo-parowego. Zaprezentował również film pokazujący długą podróż turbiny GE z fabryki we Francji do Włocławka, łącznie z wykorzystaniem specjalnej konstrukcji, która pozwoliła na precyzyjne usadowienie turbiny na fundamentach.

– Blok jest w stanie błyskawicznie odpowiadać na zapotrzebowanie na moc, a powiązanie elektrociepłowni z Anwilem pozwala na optymalizację kosztów przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej. Dzięki produkcji pary i energii elektrycznej jednostka otrzymuje tzw. żółte certyfikaty, a docelowo blok będzie brał udział w Rynku Mocy – mówił dyrektor Witkowski.

Uzupełnieniem tego wystąpienia była prezentacja Pawła Vogtta, dyrektora z Biura Bilansowania Efektywnością Energetyczną PKN ORLEN, który przedstawił m.in. obecną sytuację i plany koncernu w zakresie energetyki. – PKN ORLEN zmienił swą pozycję na rynku z odbiorcy na aktywnego wytwórcę, podkreślał Vogtt.

Ze strony PKN ORLEN występował również Rafał Kopiczko – omówił monitoring performance’u techniczno-ekonomicznego CCGT Włocławek.

Doświadczenia z przemysłu

Jednym z punktów programu był panel poświęcony doświadczeniom wybranych zakładów przemysłowych z eksploatacji własnych źródeł. Zbigniew Wadach z Grupy Azoty mówił o ostatnich modernizacjach związanych m.in. z dostosowaniem energetyki GA do nowych wymogów środowiskowych; wymieniał również planowane inwestycje, w tym blok w Puławach. Temat kontynuował Robert Hardejewski z GA Zakłady Azotowe Kędzierzyn, który dzielił się doświadczeniami z rocznej eksploatacji nowego kotła i turbozespołu upustowo-kondensacyjnego funkcjonującego w kędzierzyńskiej fabryce.

Stabilność parametrów sieci, odporność na wahania w KSE, zamknięty obieg surowców, wpływ na jednostkowy koszt wytwarzania GJ i MWh – to wg Miłosza Sudoła największe zalety z posiadania własnego źródła w IP Kwidzyn Sp. z o.o. – Wyzwaniem jest natomiast konieczność bardzo szybkiej reakcji na ewentualną awarię czy dotrzymanie limitów w zakresie emisji. Mając to na uwadze, w 2017 roku na inwestycje wydaliśmy 240 mln zł – podkreślał Sudoł, dodając, że dla energetyki przemysłowej ważne są stabilne regulacje, by wiedzieć, na jakie źródła stawiać w przyszłości.

Firmy z energetyki

W programie nie zabrakło wystąpień firm świadczących usługi dla energetyki. Robert Basiak i George Holoyda z GE Global Services GmbH przybliżyli rozwiązania cyfrowe do predykcji anomalii blokowych oraz omówili, jak wygląda serwis wieloletni bloku CCGT we Włocławku.

O praktycznych wskazówkach na temat odbioru bloku gazowego przez inwestora wspominał Szymon Pająk (Energopomiar), a o dedykowanych rozwiązaniach z zakresu aparatury kontrolno-pomiarowej mówił Bartłomiej Pędziński z Wika Polska Sp. z o.o. (firma pełniła rolę Partnera konferencji). Z kolei Paweł Kogut z Construsoft prezentował temat zarządzania projektami modernizacji instalacji, informując o roli skanowania laserowego.

Debata na zakończenie

Dzień „merytoryczny” zakończyła debata moderowana przez prof. Krzysztofa Badydę, podczas której uczestnicy (Krzysztof Witkowski – PKN ORLEN S.A., Rafał Kaczmarzyk – Synthos S.A., Aneta Muskała – International Paper Kwidzyn Sp. z o.o., Waldemar Szulc – Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, George Holoyda – General Electric Global Services GmbH Sp. z o. o., Marcin Chomiuk – kancelaria JARA DRAPAŁA & PARTNERS) rozmawiali m.in. o szansach i zagrożeniach rozwoju energetyki przemysłowej, korzyściach z posiadania własnego źródła czy o problemie wyboru paliwa do nowego bloku.

Konferencja Bloki Energetyczne w Przemyśle odbyła się 12-13 kwietnia 2018 r. we Włocławku. Organizatorem była firma BMP, rolę Honorowego Gospodarza pełnił PKN ORLEN S.A. Ze strony organizatora serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc w przygotowaniu imprezy.

fot. 123rf.com/ BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ