Partner serwisu
16 kwietnia 2018

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w I kwartale?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekENERGETYKA.pl w I kwartale 2018 roku.

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w I kwartale?

Nie ulega wątpliwości, że powoli kończy się era samochodów spalinowych. Wszystko wskazuje na to, że wchodzimy w epokę pojazdów elektrycznych. Kwestią otwartą jest jeszcze tylko to, kiedy opanują świat, Europę, Polskę…

Zdobyte doświadczenia i opanowanie „sztuki górniczej eksploatacji węgla brunatnego” plasują nasze górnictwo w czołówce światowej. Elektrownie na węgiel brunatny produkują obecnie około 35% najtańszej energii elektrycznej w Polsce. Niestety większość obecnie eksploatowanych złóż będzie się wyczerpywać po 2020 roku.

Jakie są możliwości techniczne podniesienia sprawności bloków energetycznych? Czy granica 50% jest osiągalna? A jeśli tak, to kiedy?

20 marca TAURON Polska Energia oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały porozumienie w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Będzie to jedna z największych inwestycji Grupy TAURON w województwie śląskim i jeden z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce. Wartość przedsięwzięcia przekroczy 1,5 miliarda złotych, a udział PIR osiągnie maksymalny dopuszczalny poziom 750 milionów złotych. Blok rozpocznie pracę pod koniec 2018 roku.

Polscy inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z ekspertami międzynarodowej firmy energetycznej Fortum badają możliwość wykorzystania ciepła sieciowego do wytwarzania chłodu. Stworzona przez nich instalacja to zaawansowany model węzła chłodniczego, który docelowo ma zastąpić tradycyjne klimatyzatory w biurach, galeriach handlowych czy w hotelach. Na inteligentnym wykorzystaniu mocy skorzystają polskie miasta, a także krajowe elektrociepłownie, które będą służyć mieszkańcom przez cały rok.

18 stycznia weszła w życie Ustawa o rynku mocy. Niewątpliwie zmieni ona funkcjonowanie naszej energetyki pozwalając na wynagrodzenie elastyczności uczestników rynku i to niezależnie od miejsca w systemie i od sposobu w jaki będzie ona osiągnięta. Dla niektórych inwestorów jest interesujące czy w nowych ramach prawnych znajdzie się zastosowanie dla magazynów energii a jeśli tak, to jakie magazyny i w jakich konfiguracjach będą najbardziej efektywne.

Trwają wakacje, a wraz z nimi utrzymują się wysokie temperatury na zewnątrz i przyjemny chłód w mieszkaniu. Mimo tego warto już teraz pomyśleć o zakupie opału na zimę. Jego ceny w miesiącach letnich są bowiem najatrakcyjniejsze i to właśnie teraz jest najlepszy moment, aby zaopatrzyć się w odpowiedni materiał.

Obecnie we Wrocławiu wytwórcą ciepła jest Kogeneracja. Do Fortum natomiast należy sieć ciepłownicza. Informacja o planach budowy przez Fortum elektrociepłowni we Wrocławiu wywołała burzę. Co zdecydowało, że fińska spółka postanowiła inwestować w energię właśnie w tym mieście? Dlaczego Kogeneracja nie widzi zasadności tej decyzji? Zapytaliśmy u źródeł.

17 sierpnia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowana została decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej ustanawiająca konkluzje BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania (LCP). Zakończył się tym samym rozpoczęty w 2011 r. proces rewizji starego Dokumentu Referencyjnego BAT (BREF) i rozpoczął czteroletni okres dostosowawczy, który obejmuje wszystkie obiekty – źródła energetycznego spalania o sumarycznej mocy w paliwie przekraczającej 50 MWt, liczonej zgodnie z zasadą łączenia – na wspólnym kominie.

System świadectw efektywności energetycznej, tzw. "białych certyfikatów’", wykorzystuje mechanizmy rynkowe w celu wspierania efektywności energetycznej. Dla przedsiębiorców jest to szansa na otrzymanie dodatkowych środków pieniężnych za wykonanie modernizacji przekładających się na oszczędność energii w przedsiębiorstwie.

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ