Partner serwisu
22 października 2018

Firmy energetyczne chcą złagodzenia zabezpieczeń transakcji

Kategoria: Aktualności

Przy rosnących cenach hurtowych energii elektrycznej mamy do czynienia z lawinowym wzrostem dodatkowych kosztów przedsiębiorstw energetycznych, wynikających z coraz wyższych kwot zabezpieczeń finansowych transakcji na rynku energii elektrycznej. Wpływa to na ograniczenie płynności finansowej firm, a w niektórych przypadkach może nawet grozić ich upadłością. Dlatego Konfederacja Lewiatan proponuje, aby zmniejszyć opłaty transakcyjne oraz dopuścić stosowanie w szerszym zakresie innych niż kwotowe form zabezpieczeń.

Firmy energetyczne chcą złagodzenia zabezpieczeń transakcji

Kolejny impuls do wzrostu kwot zabezpieczeń da zmiana prawa energetycznego, która przewiduje od 1 stycznia 2019 r. zwiększenie tzw. obliga giełdowego z poziomu 30 proc. do 100 proc. transakcji na giełdach towarowych. W ten sposób znacząco powiększy się ilość i wolumen transakcji na rynku terminowym prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii. Znacznie większy wolumen, jak i cena transakcji, przełożą się na wielokrotnie wyższe niż dotychczas kwoty wymaganych zabezpieczeń transakcji przez Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych SA.

- Ze zrozumieniem przyjmujemy inicjatywę ministra energii wzmocnienia transparentności rynku energii elektrycznej i wprowadzenia mechanizmów zwiększających konkurencję. Rozumiemy, że podniesienie obliga giełdowego ma sprzyjać jawności i przejrzystości sprzedaży energii. Ale podjęcie takiej decyzji, przy rosnących cenach energii, wymaga od przedsiębiorstw utrzymywania znaczącego kapitału „zamrożonego" w formie depozytu bankowego lub gwarancji bankowej. Zdobycie odpowiednio wysokiego kapitału, zwykle w bardzo krótkim czasie, wpłynie na ograniczenie płynności firm, a w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do ich upadłości - ostrzega Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Lewiatan proponuje więc złagodzenie rygorów zabezpieczenia transakcji na rynku energii elektrycznej. Chodzi o zmniejszenie opłat za rozliczenie i rozrachunek na Towarowej Giełdzie Energii i w Izbie Rozliczeniowej Giełd Towarowych oraz dopuszczenie stosowania innych sposobów zabezpieczenia.

- Proponujemy uznawanie ratingu grupy, do której należy spółka, w celu ograniczenia poziomu wymaganych depozytów, obniżenie wielkości wymaganego depozytu zabezpieczającego, np. do 70 proc. aktualnej wartości, zwiększenie zabezpieczenia w formie gwarancji bankowej z obecnie obowiązujących 90 proc. do 100 proc. wymaganego zabezpieczenia oraz wnoszenie zabezpieczenia w formie gwarancji korporacyjnej - dodaje Daria Kulczycka.

źródło: konfederacjalewiatan.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ