Partner serwisu
06 listopada 2018

Bezpieczna praca z SF6

Kategoria: Elektroenergetyka

Sześciofluorek siarki (SF6) jest jednym z ważniejszych mediów używanych w elektroenergetyce. Posiada doskonałe właściwości izolacyjne, dzięki czemu skutecznie gasi łuk elektryczny w urządzeniach stosowanych powszechnie w energetyce. Pozwala się sprężać do stanu ciekłego w temperaturze 20°C, co umożliwia transport i przechowywanie gazu w butlach.

Oprócz wielu zalet SF6 posiada jedną znaczącą wadę – jest gazem cieplarnianym bardzo wysokim współczynniku GWP (ang. global warming potential). Szczególną uwagę należy przywiązywać do szczelności urządzeń elektroenergetycznych oraz do umiejętności specjalistów pracujących z sześciofluorkiem siarki.

Rozporządzenia wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2015/2066 zobowiązuje personel dokonujący instalacji, serwisowania lub likwidacji rozdzielnic bądź dokonujący odzysku gazu SF6 do posiadania certyfikatu.

PROZON Fundacja Ochrony Klimatu posiada akredytację Urzędu Dozoru Technicznego do egzaminowania z zakresu SF6. Dwudniowe szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej, a zdany egzamin upoważnia do uzyskania certyfikatu. Wydawany jest on bezterminowo i obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Szkolenia odbywają się w siedzibie Fundacji i są prowadzone przez doświadczonych profesjonalistów branży energetycznej. Kursanci otrzymują unikalne materiały dydaktyczne obejmujące kompleksową wiedzę o stosowaniu sześciofluorku siarki w energetyce oraz jego zamiennikach.

Fundacja PROZON oferuje także pomoc w gospodarce gazem SF6

Udostępnia i organizuje transport specjalistycznych butli oraz wypożycza sprzęt do odzysku. Regeneruje i utylizuje gaz odzyskany z wyłączników i rozdzielnic, co zostaje potwierdzone Kartą Przekazania Odpadu (KPO). Laboratorium PROZON prowadzi kompleksowe badania składu gazu oraz ocenę jego jakości zgodnie z obowiązującą normą PN-EN-60480_2005E. Profesjonalny sprzęt badawczy oraz wdrożony system jakości są gwarancją wiarygodnych wyników.

artykuł sponsorowany

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ