Partner serwisu
28 listopada 2018

Plan SET: Napędzanie transformacji energetycznej

Kategoria: Aktualności

W ciągu ostatnich jedenastu lat Europejski Strategiczny Plan w dziedzinie technologii energetycznych (EPSTE) ewoluował od pomysłu do planu działania.

Plan SET: Napędzanie transformacji energetycznej

UE skupia się na nowych celach wielowymiarowej realizacji tego planu, nie tylko tych związanych z planem EPSTE. Do 2030 roku obowiązują dwa główne cele dotyczące energii odnawialnej (co najmniej 32%) i efektywności energetycznej (co najmniej 32,5%). Cele te zostały opracowane, aby zapewnić redukcję emisji o kolejne 45% do 2030 r. – czyli o 5% większy w porównaniu do celu określonego w 1990 r.

To jednak dopiero początek transformacji energetycznej. Poprzez badania, innowacje i technologie plan EPSTE ma sprawić, aby plan przejścia UE na gospodarkę niskoemisyjną przeszedł od teorii do praktyki.

Nowa rzeczywistość będzie bardziej zielona, gwarantująca czystsze powietrze i energię elektryczną oraz zapewniająca bezpieczniejsze, bardziej przystępne cenowo miasta, które zapewniają swoim mieszkańcom.

W innych obszarach, takich jak budżet Komisji Europejskiej oraz zobowiązanie do przeznaczenia co najmniej 25% tego budżetu na kwestie energetyczne i klimatyczne, postępy będą kontynuowane. Plan EPSTE jest umieszczony na czele tej głównej przemiany.

Założenia realizacji Planu EPSTE

Plan EPSTE pokazał, w jaki sposób badania naukowe i innowacje przyczyniły się do poprawy w wielu dziedzinach, jak np. morska energia wiatrowa. Prognozy dotyczące tego obszaru technologicznego sugerują na przykład wzrost z 169 GW w 2017 r., z czego prawie 16 GW znajduje się na morzu, do 240-445 GW w 2030 r. Energia wiatrowa może zatem stanowić do 30% zapotrzebowania na energię w UE do 2030 rok. Dlatego też przewiduje się, że do 2030 roku, energia odnawialna będzie zaspokajać ponad 50% zapotrzebowania na energię elektryczną UE, z czego ponad 30% będzie pochodziło z energii wiatrowej i słonecznej.

Plan EPSTE podkreśla również wyzwania związane z ułatwieniem przejścia na zrównoważoną energetykę w Europie za pośrednictwem planów wdrożeniowych, które oferują szereg proponowanych działań i nowych projektów mających przyspieszyć realizację założeń.

Współpraca między odpowiednimi partnerami przemysłowymi, organizacjami i innymi zainteresowanymi stronami będzie koordynowana w celu dekarbonizacji gospodarki. Współpraca pomiędzy rządami krajów europejskich, przemysłem i Unią Europejską może zagwarantować sukces i doprowadzić do przełomu w badaniach, torującego drogę nowej generacji technologii energetycznej. Przyszłość energii w Europie zostanie ukształtowana także dzięki tym partnerstwom.

Konferencja Planu EPSTE

W jaki sposób badania i innowacje wpływają na transformację energetyczną UE? Konferencja SET Plan 2018 odpowie na to pytanie i wiele innych, zapewniając pełny obraz szerokiej gamy najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie czystej energii, a także priorytety, cele i wartość badań i innowacji na poziomie europejskim i krajowym.

Uczestnicy dowiedzą się więcej o wyzwaniach związanych z osiągnięciem celów wyznaczonych na lata 2030 i 2050. Inne tematy podczas tego dwudniowego wydarzenia skupiają się na wszystkich aspektach systemu energetycznego, w tym:

• Obywatele w przemianach energetycznych

• Przemysł jako ułatwienie wprowadzania czystej energii

• Systemy i sieci energetyczne

• Czysta produkcja energii - odnawialne źródła energii do roku 2050

Podsumowując, konferencja zapewni wgląd w sposób, w jaki innowacje napędzają szybkie zmiany w sektorze energetycznym

Poprzednie warsztaty

Warsztaty przedstawiające działania SET w 4 z 11 państw członkowskich odbyły się już w: Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Estonii, podczas gdy pozostałe mają się odbyć w przyszłości w innych krajach UE.

Warsztaty te były skierowane do krajowych organów i organizacji, które są zainteresowane lub odgrywają rolę w realizacji celów planu EPSTE. Obecni byli główni interesariusze z sektora publicznego i prywatnego, w tym przedstawiciele ministerstw, środowisk akademickich, instytucji badawczych i laboratoriów innowacyjnych.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ