Partner serwisu
21 listopada 2019

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekENERGETYKA.pl w III kwartale 2019 roku.

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

Era ropy naftowej w motoryzacji powoli dobiega końca. Naukowcy zajmujący się rynkiem paliwowym szacują, że do 2050 roku paliwa kopalne przestaną pełnić dominującą rolę w branży transportowej i większość pojazdów będzie napędzana alternatywnymi źródłami energii. Jednym z najbardziej obiecujących surowców jest paliwo wodorowe, które może przyspieszyć popularyzację elektrycznych samochodów oraz środków komunikacji miejskiej, dzięki zwiększeniu ich efektywnego zasięgu. Polacy budują urządzenie, dzięki któremu będzie można zwiększyć zasięg pojazdu elektrycznego z ogniwami wodorowymi do kilkuset kilometrów.

Umowy mające za przedmiot realizację inwestycji budowlanych, w tym inwestycji  w energetyce, mogą zostać zakończone m.in. poprzez odstąpienie od umowy przez jedną ze stron, tj. inwestora albo generalnego wykonawcę. Odstąpienie jest wyjątkiem od zasady trwałości umownych stosunków zobowiązaniowych i może zostać dokonane na podstawie przepisów ustawowych lub zapisów umowy łączącej strony.

– Wyzwaniem dla spółek ciepłowniczych w miastach powiatowych będzie znalezienie takiego rozwiązania, które sprosta wymaganiom środowiskowym, nie będzie powodowało zmniejszenia ilości klientów i oczywiście zachowa perspektywy dalszego rozwoju systemu ciepłowniczego. I w każdej takiej sytuacji odpowiedzią są układy kogeneracyjne – mówi Mirosław Romanowicz, prezes zarządu ECO Kogeneracja, w rozmowie o mocnych stronach wytwarzania energii elektrycznej  i ciepła w kogeneracji.

W bloku 910 MW w Jaworznie rozpoczął się rozruch „na gorąco”, czyli pierwsze rozpalenie palników kotła olejem lekkim. Testy i próby poszczególnych układów instalacji potrwają przez kilka najbliższych tygodni.  Zaawansowanie inwestycji sięgnęło już 93 procent.

Elektrownie wiatrowe stanowią coraz popularniejsze źródło "czystej" energii elektrycznej. W 2017 r. łączna moc zainstalowana farm wiatrowych na świecie osiągnęła poziom 539 581 MW, co oznacza wzrost o prawie 11 proc. W porównaniu do roku 2016.

Uchwalona w styczniu tego roku ustawa o elektromobilności nakazuje m.in., by w średnich i większych gminach i powiatach już za dwa lata udział pojazdów niskoemisyjnych wynosił 10 proc. W kolejnych trzech ma się on podwoić. Ustawa nakłada też na samorządy obowiązek stopniowego zwiększania floty autobusów zeroemisyjnych i budowy infrastruktury do ich ładowania. Realizacja nowych przepisów może być trudna – oceniają eksperci. Nie wskazują one bowiem źródeł finansowania tych inwestycji. Ponadto wbudowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych w istniejącą tkankę miejską może być trudne do pogodzenia z logiką transportu w danym mieście.

Firma Dobra Energia dla Olsztyna wybuduje w stolicy Warmii i Mazur instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych wraz z ciepłownią szczytową. Nowa elektrociepłownia wypełni deficyt ciepła powstały po rezygnacji podmiotu prywatnego – Michelin Polska z produkcji energii do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jednocześnie domknie ona system zagospodarowania odpadów komunalnych w województwie warmińsko-mazurskim – informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Skorzystaj z kalkulatora – oblicz swoją emisję CO2, zobacz jak Twój styl życia, materiały i narzędzia, których używasz wpływają na emisję tego gazu cieplarnianego.

Artykuł pana prof. Władysława Mielczarskiego o programie polskiej energetyki jądrowej spodobał się niemieckim „zielonym”. Na wstępie przeczytali oni, że „po polsku” to znaczy „niechlujnie i bałaganiarsko”. A główna teza – że energetyka jądrowa jest nieopłacalna – jest dla nich deską ratunku w chwili, gdy coraz nowe, poważne analizy wykazują, że to najtańsze źródło czystej energii. Ale czy zdanie przegrywających niemieckich „zielonych” ma dyktować strategię energetyki w Polsce?

Trwa XXI Sympozjum Naukowo-Techniczne ENERGETYKA BEŁCHATÓW 2019. Jak co roku we wrześniu Bełchatów gości ekspertów z branży, którzy podczas dwóch dni obrad, zajmują się najważniejszymi zagadnieniami dla energetyki.

fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ