Partner serwisu

Andrzej Sikora: Paliwo przyszłości to wodór

Kategoria: XVII Sympozjum Energetyka Bełchatów

– Dla mnie to most energetyczny, jak maszyna parowa zmian industrialnych. Oczywiście „rewolucja łupkowa” w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie powoduje zmianę światowych trendów i zmienia energetyczny obraz świata. Podstawowym wyzwaniem, przed którym dzisiaj stoi krajowy sektor paliwowo-energetyczny, jest europejska polityka klimatyczna, której intensyfikacja może bezpośrednio wpłynąć na pozycję surowców energetycznych, a w konsekwencji na całą polską gospodarkę – mówi Andrzej Sikora, prezes zarządu Instytut Studiów Energetycznych.

Andrzej Sikora: Paliwo przyszłości to wodór

Unia Europejska już obudziła się z letargu energetycznego, a bezpieczeństwo energetyczne to dla niej priorytet! Bo to rzeczywiście ostatni moment na wypracowanie i wdrożenie wspólnej polityki energetycznej dla krajów członkowskich, której ciągle nie ma, ani wobec Rosji, ani wobec Stanów Zjednoczonych, Norwegii, oraz innych dostawców surowców czy energii. Daniel Yergin, prezes Cambridge Energy Reaserch Associates w swojej książce „The Prize: The Epic Quest for Oil, Money, and Power” stwierdza, że aby być uczestnikiem rynku surowców energetycznych, trzeba mieć albo bardzo dużo pokory, albo dysponować odpowiednią ilością lotniskowców we właściwych miejscach globu. Dzisiaj, dodałbym jeszcze umiejętność ekonomicznie uzasadnionego wydobycia węglowodorów z łupków. Skoro nie mamy lotniskowców, a na łupki wciąż czekamy, to z właściwą pokorą musimy podchodzić do tematów energetycznych. A polityka musi stać się stabilnym narzędziem i podwaliną gwałtownego rozwoju kraju, który ma aspiracje być tygrysem Europy i szybko przegonić gospodarkę naszych zachodnich sąsiadów z EU-15.

Najpowszechniej występujący pierwiastek we Wszechświecie to wodór. Występuje on obficie na całej Ziemi – w postaci cząsteczkowej w atmosferze – przy powierzchni w ilościach śladowych, natomiast w wysokich, bardzo rozrzedzonych warstwach jest składnikiem dominującym, jednak niemal wyłącznie w postaci związków chemicznych, takich jak węglowodory (paliwa kopalne) i woda (jedno z najsilniejszych wiązań chemicznych). Wodór to potęga energii i możliwość jej magazynowania.

Problem magazynowania energii elektrycznej jest jeszcze generalnie nierozwiązany, a nasza planeta jest całkowicie uzależniona od tzw. odnawialnych źródeł energii, w tym paliw kopalnych (każde o innym okresie odnowienia). Jedynymi funkcjonującymi sprawnie magazynami są wodne elektrownie szczytowo-pompowe dające jednak mniejszą gęstość magazynowania energii oraz niekorzystnie wpływające na środowisko. „…W tym stuleciu ujarzmimy potęgę gwiazd, źródło energii bogów. Na krótką metę oznacza to wprowadzenie ery energii słoneczno-wodorowej, która zastąpi paliwa kopalne, a w dłuższej perspektywie czasowej – opanowanie syntezy jądrowej, a nawet energii słonecznej z przestrzeni kosmicznej…” (Kaku, 2010 w: Kaliski & Sikora, 2013).

Zanim jednak to nastąpi, zastanówmy się nad wodorem jako nośnikiem energii ze źródeł, które już ujarzmiliśmy jako ludzkość, i jego magazynowaniem.

Ale kogo to dziś obchodzi…

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ