Partner serwisu
19 maja 2017

Niska cena barierą dla wysokosprawnej kogeneracji

Kategoria: XXIV Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

Dyskusja dotycząca cen miała kontekst rozwoju kogeneracji wysokosprawnej i porównania z cenami w innych krajach. Jedną z barier rozwoju wysokosprawnej kogeneracji jest niska cena ciepła. Oczywiście jest to pojęcie względne. Ale jeżeli z badań wynika, że cena ciepła jest na trzecim miejscu w hierarchii istotności po bezpieczeństwie i komforcie to jest to potwierdzenie niskich cen.

Niska cena barierą dla wysokosprawnej kogeneracji

Według Dyrektora ds. Operacyjnych Energetyki Cieplnej Opolszczyzny S.A. producenci ciepła muszą poszerzać swoją ofertę dla klientów o nowe produkty. Zwraca on też uwagę na sprawę regulacji, a w zasadzie na ich konserwatywny charakter, które mają wpływ na rynek ciepła w Polsce. –  Jesteśmy zdania, że aby dobrze się rozwijać, potrzebujemy pewnej elastyczności  regulacji, które umożliwią budowanie portfela usług dla różnych segmentów klientów , nie tylko mieszkaniowego ale również B2B– powiedział Andrzej Goździkowski podczas debaty „Rozwijać System Ciepłowniczy” podczas XXIV Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników w Zakopanem.

Zapytany o to jak będzie wyglądać ciepłownictwo w Polsce w 2030 roku, Dyrektor powiedział, że ważne będą ceny paliw, które mogą w sposób znaczący wpływać na sytuację sektora. Twierdzi on również, że będzie  większa różnorodność paliw  co zdywersyfikuje nie tylko stosowane technologie ale także ryzyko. Z drugiej strony za istotną sprawę uważa on również przyszłe regulacje, które są niezbędne, gdyż istniejące były definiowane dwadzieścia lat temu i często nie odpowiadają dzisiejszym warunkom a przede wszystkim oczekiwaniom klientów.

 

 

Wypowiedź pochodzi z debaty podczas konferencji Wiosenne Spotkanie Ciepłowników 2017 w Zakopanem

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ