XXVII Sympozjum Diagnostyka i serwisowanie urządzeń w energetyce jądrowej oraz konwencjonalnej
Zapraszamy do udziału w XXVII Sympozjum DIAGNOSTYKA URZĄDZEŃ ENERGETYCZNYCH I INSTALACJI PRZEMYSŁOWYCH, które odbędzie się w dniach 8-10 października 2025 r.
Bezpieczeństwo i dyspozycyjność to podstawowe cechy urządzeń, bloków energetycznych i całych elektrowni niezależnie od zastosowanej technologii generacji energii elektrycznej i cieplnej. Szczególnej wagi nabierają te wymagania dla sterowalnych źródeł generowania energii, tj. konwencjonalnych oraz jądrowych, w których poza źródłem uzyskania ciepła do wytworzenia pary wodnej pozostałe elementy są, ogólnie rzecz biorąc, takie same lub bardzo podobne. Serwisowanie i diagnozowanie ich posiada wiele cech wspólnych. Jednak specyficzną, jak dotąd, cechą procesu transformacji polskiej energetyki jest wyłączanie z eksploatacji bloków węglowych w tempie szybszym niż budowa bloków jądrowych. To może oznaczać, że tak ważny technologiczny local content może być wyzwaniem, zwłaszcza w takim wymiarze, na jaki aktualnie jeszcze stać polskie firmy posiadające wysokie kompetencje w zakresie serwisowania i diagnozowania urządzeń energetycznych. Elektrownie gazowe mogą nie spełnić tych oczekiwań, bowiem są budowane często nawet z kilkunastoletnim serwisem dostawcy w formule LTSA.
W trakcie sympozjum zostaną zaprezentowane przykłady nowoczesnego serwisowania i diagnozowania urządzeń w energetyce jądrowej i konwencjonalnej także przez firmy polskie i zagraniczne świadczące usługi jednocześnie dla obydwu rodzajów elektrowni. Zaprezentowane zostanie systemowe podejście do serwisowania i diagnozowania z uwzględnieniem identyfikacji zagrożeń w zakresie termomechanicznym oraz fizykochemicznym, także z uwzględnieniem pracy elastycznej o zróżnicowanej intensywności.
Podczas dyskusji towarzyszących wygłoszonym referatom znajdzie się także miejsce na zaprezentowanie pomysłów i działań, które pozwoliłyby ochronić kompetencje i możliwości firm serwisowych i diagnostycznych w okresie wyłączania elektrowni węglowych i oczekiwań na uruchomienie pierwszego bloku jądrowego oraz następnych.
Więcej informacji oraz możliwość rejestracji na wydarzenie na stronie organizatora: https://sympozjum.pronovum.pl/
Komentarze