Ostrołęka B i Enspirion ze wsparciem rynku mocy na 2026 rok
Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły wstępne wyniki aukcji uzupełniającej rynku mocy na rok dostaw 2026. Grupa Energa zakontraktowała łączny obowiązek mocowy w wysokości 511,611 MW – oznacza to, że przy cenie zamknięcia wynoszącej 346,37 zł/kW/rok łączne przychody z nowych kontraktów wyniosą w 2026 roku ok. 177,206 mln zł.

395,768 MW obowiązku mocowego przypada na bloki energetyczne nr 1 i 2 Elektrowni Ostrołęka B, należącej do spółki Energa Elektrownie Ostrołęka. W związku z tym mogą one liczyć na przychody w wysokości ok. 137,082 mln zł w 2026 roku. Kolejne 115,843 MW obowiązku mocowego (w tym 66,843 MW dla zakontraktowanych jednostek wytwórczych oraz 49,000 MW dla jednostek redukcji zapotrzebowania) zakontraktowała spółka Enspirion w ramach usługi DSR, co w 2026 roku może jej przynieść przychody w wysokości ok. 40,124 mln zł.
– Grupa Energa jednoznacznie zmierza w kierunku dekarbonizacji. Przeprowadzamy ją jednak w sposób odpowiedzialny. Dynamiczny rozwój OZE powinien być zintegrowany z pracą Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Sukces w tegorocznej aukcji uzupełniającej to nie tylko kolejny udany wynik naszych usług DSR. To także wsparcie, które pozwoli nam na dalszą optymalizację pracy Elektrowni Ostrołęka B jako źródła bilansującego. Docelowo rolę tę pełnić będą realizowane przez Energę projekty źródeł gazowo-parowych – podkreśla Sławomir Staszak, prezes Zarządu Energi SA.
W Elektrowni Ostrołęka B trwa obecnie modernizacja bloku nr 3 pod kątem zwiększenia udziału energetycznego współspalanej biomasy z 30 do 50 proc. Prace obiektowe zostały zakończone, obecnie trwa m.in. faza rozruchów, optymalizacji i pomiarów parametrów pracy jednostki. Po zakończeniu modernizacji, które zaplanowane jest na grudzień 2025 roku, emisyjność bloku energetycznego nr 3 spadnie poniżej 550 g CO₂/kWh.






Komentarze