Partner serwisu
27 lutego 2026

Więcej ocieplonych i energooszczędnych szkół i przedszkoli

Kategoria: Aktualności

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zwiększył budżet programu „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” do ponad 1,78 mld zł. Dodatkowe 73 mln zł ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to konkretne wsparcie samorządów w realizacji inwestycji na rzecz przyjaznych użytkownikom i środowisku placówek edukacyjnych.

Więcej ocieplonych i energooszczędnych szkół i przedszkoli
  • Podpisywanie umów z beneficjentami zaplanowano do 31.05.2026 r.
  • Dotychczas w ramach programu NFOŚiGW podpisał 232 umowy z samorządami o łącznej wartości ponad 1,5 mld zł. Umowy dotyczą inwestycji w 434 szkołach i przedszkolach w całej Polsce.
  • W programie dofinansowanie udzielane jest w formie dotacji, nawet do 100% kosztów kwalifikowanych.

- Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy wspieramy modernizacje szkół i przedszkoli, które przynoszą lepszy komfort nauki i pracy, realne oszczędności energii i zysk dla środowiska. Termomodernizacje budynków, wymiana źródeł ciepła i instalacja odnawialnych źródeł energii to także konkretne rozwiązania podnoszące świadomość ekologiczną uczniów, rodziców i nauczycieli. Dodatkowe środki pozwolą nam objąć wsparciem jeszcze więcej samorządów, przyspieszając zieloną transformację placówek edukacyjnych w całej Polsce – powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu NFOŚiGW.

- Inwestycje przyczyniają się do poprawy efektywności energetycznej placówek edukacyjnych, co zmniejsza zużycie energii i obniża koszty utrzymania obiektów. Mniejsza emisja CO₂ po modernizacji pozytywnie wpływa na jakość powietrza. To realne zmiany dla lokalnych społeczności w całym kraju, na które przeznaczyliśmy już ponad 1,5 mld zł z KPO – powiedział Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

W ramach podpisanych umów samorządy otrzymują dotacje na kompleksową termomodernizację szkół i przedszkoli z zastosowaniem odnawialnych źródeł i magazynów energii. Dzięki modernizacji budynki zyskują nowe okna, drzwi i dachy, a ściany są ocieplane. Środki są przeznaczane również na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, montaż instalacji fotowoltaicznych, modernizację instalacji systemów grzewczych, wentylacyjnych czy oświetleniowych.

Zakres modernizacji energetycznej budynków musi wynikać z audytu energetycznego, wykazującego łączną redukcję zapotrzebowania na energię pierwotną budynków na poziomie minimum 30% oraz łączną redukcję zapotrzebowania na energię końcową na poziomie minimum 25%. Działania podlegające finansowaniu muszą być zgodne z  zasadą „niewyrządzania znaczącej szkody środowisku” (DNSH – „do no significant harm”).

W ramach programu „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” realizowane są także działania edukacyjne, prozdrowotne i podnoszące świadomość użytkowników budynku na temat poprawy jakości powietrza, przeciwdziałania zmianom klimatu i wykorzystania OZE.

Projekty realizowane są w ramach Komponentu B KPO „Zielona energia i zmniejszenie energochłonności”, Reformy B1.1 „Czyste powietrze i efektywność energetyczna”, Inwestycji B1.1.3 „Termomodernizacja instytucji edukacyjnych”.

 

źródło: gov.pl
fot. gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ