Partner serwisu
10 grudnia 2014

Wiceminister Pietrewicz o cieple z OZE

Kategoria: Aktualności

– Dzisiejsza konferencja doskonale wpisuje się w trwającą obecnie dyskusję, dotyczącą kierunków rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii oraz sposobów jego finansowania – powiedział wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz podczas konferencji „Ciepło ze źródeł odnawialnych – stan obecny i perspektywy rozwoju”. Spotkanie odbyło się 9 grudnia 2014 r. w MG.

Wiceminister Pietrewicz o cieple z OZE

Wiceminister Pietrewicz zwrócił uwagę, że dyskusja nad wsparciem wytwarzania ciepła z OZE miała miejsce podczas prac nad projektem ustawy o OZE w Sejmie.  – Uznano, że niezbędne są zmiany, których celem jest uregulowanie kwestii obowiązkowego zakupu ciepła z OZE. To także odpowiedź na propozycje płynące z sektora ciepłowniczego – podkreślił – Proponowane rozwiązania powinny zwiększyć wykorzystania ciepła z OZE w systemach ciepłowniczych - dodał.

W projekcie ustawy o OZE znalazły się również rozwiązania, które w sposób pośredni będą sprzyjać wzrostowi produkcji ciepła z OZE. – Myślę tu przede wszystkim o wsparciu przewidzianym dla jednostek wysokosprawnej kogeneracji – powiedział.

– W tym obszarze uwzględniono szereg uwag branży energetycznej, do których zaliczyć można m.in. ustalenie osobnych cen referencyjnych dla jednostek wysokosprawnej kogeneracji, czy wprowadzenie możliwości korzystania ze wsparcia dla zmodernizowanych instalacji OZE – dodał. 

Wiceminister Pietrewicz nawiązał także do rozwoju lokalnych, indywidualnych źródeł ciepła. – Jest on szansą m.in. dla polskiego przemysłu, wytwarzającego urządzenia grzewcze, jak i dla producentów paliw odnawialnych. Polska od wielu lat jest bowiem ważnym producentem kotłów na biomasę oraz kolektorów słonecznych – dodał.

Źródło i fot.: Ministerstwo Gospodarki

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ