Partner serwisu
03 kwietnia 2015

Tadeusz Rzepecki o służebności przesyłu w działalności przedsiębiorstw wod-kan

Kategoria: XXII Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

– Niejednoznaczne prawo w zakresie służebności przesyłu stwarza wiele problemów w działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Proponowane nowe rozwiązania legislacyjne – ustawa o korytarzach przesyłowych – w przypadku ich pełnego wdrożenia w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym, mogą doprowadzić do co najmniej podwojenia cen wody i usuwanych ścieków – mówi Tadeusz Rzepecki, prezes zarządu Tarnowskich Wodociągów Sp. o.o., przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.

Tadeusz Rzepecki o służebności przesyłu w działalności przedsiębiorstw wod-kan

Pojawiają się nieliczne jeszcze prawomocne wyroki sądów uznających wyłączne prawo przedsiębiorstwa do określenia szerokości pasa służebności przesyłu. Pozwala to na racjonalizację opłat za służebność i w skrajnym przypadku ustanowienia strefy po rzucie geometrycznym urządzenia. Prowadzone są postępowania sądowe pozwalające mieć nadzieję na oddalenie roszczenia o ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu dla sieci rozdzielczych, które z samej wykładni językowej nie są przeznaczone do „przesyłu”. Być może uda się zapoczątkować taką linię orzeczniczą, w której zasadność ustanowienia odpłatnej służebności przesyłu dla sieci rozdzielczych zasilających nieruchomość przeznaczoną na cele budowlane na wniosek właściciela nieruchomości zostanie podważona.

Sieć rozdzielcza z zasady swojej nazwy służy bowiem do doprowadzania „mediów” do nieruchomości, a nie do przesyłu, który z zasilaniem szeregu nieruchomości, tak jak sieć rozdzielcza, nie ma nic wspólnego.

Być może branża wodociągowo-kanalizacyjna w zakresie sieci rozdzielczej nie powinna występować w ustawie o korytarzach przesyłowych (nie dotyczy to magistral i kolektorów kanalizacyjnych). Koniecznie także należy rozdzielić zasadność ustanawiania strefy technicznej związanej z bezpieczeństwem budowli lokowanych w zbliżeniu do sieci wod-kan (strefy technicznej ustanawianej nieodpłatnie, podobnie jak i w prawie budowlanym strefy bez zabudowy przy granicy z działką) od strefy służebności związanej z przesyłem, ustanawianej odpłatnie, na wniosek przedsiębiorstwa wod-kan, w zakresie przez to przedsiębiorstwo określonym. Ugruntowanie w orzecznictwie różnicy tych dwóch rodzajów ograniczenia dysponowania nieruchomością przez przedsiębiorstwo i właściciela nieruchomości powinno bardzo pomóc w realizacji nowych inwestycji i ograniczyć lawinowe roszczenia o ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu, w stosunku do wszelkich sieci przez właścicieli nieruchomości.


fot. zasoby własne

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ