Partner serwisu

O kreowaniu wyznawców

Kategoria: VII Konferencja Ochrona Środowiska w Energetyce

Przyglądając się temu, co dzieje się w  wielu krajach świata z CCS-em, z nową energetyką, w tym odnawialną, widać, że w skali globalnej w dziedziny te kierowane są olbrzymie środki finansowe.

O kreowaniu wyznawców

    Unia Europejska także, w ramach swych programów ramowych dotyczących nie tylko energetyki, lecz ogólnie energii, kieruje miliardy euro. Podobnie postępują Stany Zjednoczone, Indie, Chiny. W Australii, nakładem 500 mln dol., rząd utworzył Globalny Instytut CCS, przy czym zaangażował tam najlepszych specjalistów na świecie.Podobnie dzieje się niemal we wszystkich krajach świata.

Marek Ściążko – dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Wegla


 A co z tego wynika?
    Jeżeli lokuje się publiczne pieniądze w  badania naukowe, poszerza to oczywiście wiedzę, ale kreuje się także wyznawców  w tej dziedzinie. Pojawiają się wtedy także tracący wiarę. Bo kiedy zgłębia się tematykę, a jest się uczciwym, bywa że tę wiarę zaczyna się tracić. Nie powiem do końca, do której grupy należę, ale powiedzmy, że jestem realistą.


    Ale gdzie szukać owej realności? Nie zwalczałbym na przykład samych pojęć, jak dekarbonalizacja. Nie zwalczałbym słów, a czyny. Dekarbonizacja będzie następowała, co nie ulega wątpliwości. Wydaje się jednak, że powinniśmy nie tylko zwracać uwagę na wytwarzanie np. energii, ale na efektywność i społeczne uwarunkowania. Największym wyzwaniem jest to, jak te wszystkie obszary pogodzić.

 


 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ