Partner serwisu
17 grudnia 2018

Contracting, czyli skuteczne narzędzie w rozwoju biznesu

Kategoria: Technologie

Wiele przedsiębiorstw stoi przed decyzją rozwoju firmy – tak w obszarze produkcji energii, jak i procesów zarządzania nią. Niestety wiele z nich obawia się olbrzymich nakładów finansowych na ten cel. Rozwiązaniem problemu może być współpraca z kontraktorem, który zapewni kompleksową obsługę inwestycji – od jej finansowania, po realizację i eksploatację.

Contracting, czyli skuteczne narzędzie w rozwoju biznesu

Kontrakting (contracting – z ang. zawierać umowę) to swego rodzaju forma pośredniczenia w projektach. W branży zasobów ludzkich i rynku pracy usługa kontraktingu – podobnie jak outsourcingu – pozwala zatrudniać specjalistów przez jednego pracodawcę, by korzystał z niego drugi. Podobną zależność znaleźć można w branży energetycznej – firma oferująca usługi kontraktingu jako osoba trzecia bierze udział w inwestycjach – opracowuje koncepcje rozwoju inwestycji dla swojego klienta i finansuje projekt: buduje lub unowocześnia źródło ciepła, a także je eksploatuje.

Jak zwiększyć efektywność energetyczną i zoptymalizować koszty w firmie?

Znaczenie umów energetycznych (nastawionych na aspekty środowiskowe i ekonomiczne) jest dziś na ustach wielu. Kontrakting z pewnością można uznać za skuteczne narzędzie do poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa, podążając za wyznaczonym przez Unię Europejską planem „20-20-20” (zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20 proc., zwiększenie efektywności energetycznej o 20 proc. oraz udział energetyki odnawialnej w wysokości 20 proc. do 2020 roku). Wiele mówi się też o tym, że Komisja Europejska od lat rozważa wykorzystanie kontraktów usług energetycznych, jako najbardziej obiecującej metody aktywacji inwestycji.

Oferentem tego typu rozwiązań jest niemiecka marka GETEC Polska, która 3 lata temu rozpoczęła działalność także w Polsce. Zajmuje się ona dostawą ogrzewania, chłodzenia, wytwarzania pary wodnej czy energii dla klientów. Bazując na modelu kontraktingu, GETEC Polska współtworzył takie inwestycje jak elektrociepłownie w Turku (po dawnej elektrowni Adamów), zaopatrzenie w media firmę IFA Rotorion w Ujazdowie czy wytworzenie ciepła do nowej fabryki silników dla Mercedes-Benz w Jaworze.

Kontrakting – co da Twojej firmie?

Z pewnością dużą zaletą takiej formy współpracy jest wpływający pozytywnie na redukcję kosztów audyt procesów i strumieni energetycznych. Ma on na celu znalezienie optymalnego rozwiązania technicznego i zaimplementowanie go w infrastrukturze energetycznej firmy. GETEC wie, że odpowiednio wykorzystany system nie tylko przyniesie korzyści finansowe, ale także te niemonetyzowane – firma nastawiona na zrównoważony rozwój jest postrzegana jako świadomy wytwórca, dbający o środowisko naturalne.

Dodatkowo, GETEC, jako firma która na rynku działa już ponad ćwierć wieku, posiada obszerną wiedzę ekspercką na temat sposobów zwiększenia efektywności energetycznej, a tym samym redukcji kosztów. Znajomość rynku i umiejętność wybierana najlepszych dostawców oraz systemów jest wyjątkowo ważnym elementem każdej inwestycji – potwierdza to Krzysztof Ruczkowski – dyrektor ds. sprzedaży w firmie GETEC Polska Sp. z o.o.

– Zmniejszenie kosztów dostaw energii, a tym samym niższe koszty produkcji zwiększają rentowność, co ma kluczowe znaczenie zabezpieczenia kosztów firmy. Co więcej, projekty GETEC mogą być realizowane w krótszym czasie i mają wyższą jakość w porównaniu do własnej realizacji – ku uciesze klientów, nie zarządzają oni procesami, co pozwala im skoncentrować się na podstawowym profilu ich działalności. Kontrakting ma także tę zaletę, że zapewnia długoterminowe, stabilne i przewidywalne koszty energii, poprzez wykorzystywanie najbardziej opłacalnych paliw – dodaje Krzysztof Ruczkowski.

Jak w praktyce wygląda współpraca?

Dzięki takiej formie współpracy, klienci zostają zwolnieni z kosztów inwestycji, w zamian otrzymując od GETEC gotowy zarys projektu. Zawiera on analizę inwestycyjną z planowaniem, a także finansowaniem i realizacją inwestycji. Kontrakt na usługi energetyczne z pewnością pomaga identyfikować w przedsiębiorstwie znaczne oszczędności, pozwalając osiągnąć przewagę konkurencyjną w stale postępującym dziś procesie globalizacji. W wyniku oceny potrzebnej infrastruktury czy strumienia energii, GETEC realizuje pomiary wydajności, a także optymalizuje koszty, takie jak zarządzanie obciążeniem energii czy zapobieganie ich skokom. Kontrakting zakłada także dodatkowe działania zlecone przez klienta: systemy konwersji energii lub poszczególnych elementów, a także ich obsługa, serwis, naprawa, konserwacja czy ubezpieczenie. Firma zaznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie zmodernizowania istniejących już instalacji energetycznych.

Rozwiązania oferowane przez GETEC dostosowane są do wielu branż, np. z sektora spożywczego czy mleczarskiego, ale także produkcyjnego, chemicznego, nieruchomości i motoryzacji. W historii firmy realizowano projekty także z miastami, czego przykładem jest wygranie ogólnoeuropejskiego przetargu na dostawę ciepła do ogrzewania prywatnych domów i budynków publicznych w Turku. Po likwidacji elektrowni „Adamów”, GETEC postawił nowoczesny obiekt, który zaopatruje dziś w ciepło niemal 30 000 mieszkańców miasta.

Więcej o rozwiązaniach firmy, a także najnowszych realizacjach przeczytasz na: www.getec-turek.pl

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ