Partner serwisu
19 lutego 2019

Klucz Sukcesu dla Fortum Power and Heat Polska

Kategoria: XIV Konferencja Ochrona Środowiska. Energetyka. Ciepłownictwo. Przemysł

Podczas XIV Konferencji Ochrona Środowiska. Energetyka. Ciepłownictwo. Przemysł. tradycyjnie wręczona została statuetka Klucza Sukcesu, przyznawana przez redakcję "Energetyki Cieplnej i Zawodowej" instutucjom bądź osobom za ich wkład w rozwój polskiej branży energetycznej. W tym roku wyróżnienie zostało wręczone Fortum Power and Heat Polska za budowę nowoczesnego wielopaliwowego bloku energetycznego w Zabrzu.

Klucz Sukcesu dla Fortum Power and Heat Polska

Laudację wygłosił Prof. Tadeusz Chmielniak z Politechniki Częstochowskiej, również laureat nagrody. Statuetkę wręczył Adam Grzeszczuk, Prezes Zarządu Wydawnictwa BMP a odebrał Andrzej Pudło, Prokurent i Krajowy Menadżer Gospodarki Paliwowej Fortum.

Laudacja

Szanowni Państwo

Tradycyjnie podczas Gali Energetycznej jest wręczana nagroda Klucz do Sukcesu osobom, i firmom szczególnie zasłużonym dla polskiej energetyki.

Redakcja Magazynu ENERGETYKA CIEPLNA I ZAWODOWA przyznała Klucz do Sukcesu dla FORTUM za twórczy wkład w rozwój niskoemisyjnych technologii energetycznych, w szczególności za oddanie do eksploatacji nowego bloku w EC Zabrze, bloku stanowiącego istotny obiekt w polskim systemie skojarzonej produkcji ciepła i elektryczności. Inwestycja ta dobrze służy wypełnieniu wizji firmy, która zakłada angażowanie swego potencjału dla Czystszego Świata.

W tym miejscu warto przypomnieć, że decyzję o budowie w Zabrzu nowej, wielopaliwowej elektrociepłowni podjęto 31 marca 2015, zaś uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu 20 września 2018. O tej pory nowa instalacja dostarcza prąd i ciepło do ponad 70 tys. gospodarstw domowych Zabrza i Bytomia.. Możliwości produkcyjne nowej elektrociepłowni wynoszą 225 megawatów (MW) mocy zainstalowanej w paliwie, z czego 145 MW przypada na produkcję ciepła, a 75 MW na wytwarzanie energii elektrycznej. Szacowana roczna produkcja nowego zakładu wynosić będzie około 730 gigawatogodzin (GWh) ciepła i 550 GWh energii elektrycznej. Ma ważne znaczenie ekologiczne.

Pekka Lundmark, Prezes Grupy Fortum. Na uroczystości otwarcia powiedział:

To pierwsza taka elektrociepłownia w Polsce. Stanowi filar obecności Fortum na Śląsku. Jest kluczowym elementem nowoczesnej infrastruktury ciepłowniczej Zabrza i Bytomia na najbliższe dziesięciolecia – Ta elektrociepłownia jest symbolem zmiany – podkreślił.. Myślę, że te słowa dobrze oddają ważność i znaczenie tej inwestycji.

Z technologicznego punktu widzenia wyróżnikiem zastosowanej technologii jest jej elastyczność paliwowa. Elektrociepłownia będzie mogła być zasilana trzema różnymi paliwami – węglem, RDF, a także biomasą. Zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi i eksploatacyjnymi udział poszczególnych rodzajów paliwa może być zmieniany, w zależności od ich cen oraz dostępności na rynku, co istotnie zmniejsza ryzyka ekonomiczne i eksploatacyjne w dłuższej perspektywie czasu. Warto tu dodać, ze po raz pierwszy w polskiej elektrociepłowni zostanie na taka skalę wykorzystany RDF.

Z okazji dzisiejszej uroczystości chcę zwrócić jeszcze uwagę na jeden ważny, moim zdaniem, fakt. W Elektrociepłowni Zabrze ( Elektrownia Zabrze została oddana do użytku w 1897 r, od lat 7o. XX wieku jest elektrociepłownią) ostrogi merytoryczne zdobywało wielu znanych w Polsce Energetyków . Doświadczenia tam zdobyte owocowały później w realizacji wielu nowych inwestycji i koncepcji eksploatacyjnych. Podobnie dzisiaj jej modernizacja może stanowić podstawę do gromadzenia nowych doświadczeń i ich upowszechnienia w procesie transformacji technologicznej energetyki. Jest także, jak sadzę, źródłem satysfakcji dla osób związanych zawodowo i emocjonalnie z tym zakładem.

Biorąc pod uwagę powyższe wyrażam pełne przekonanie, ze dzisiejsze wyróżnienie trafia do instytucji całkowicie na nie zasługującej. Serdecznie gratuluję i życzę dobrych wyników eksploatacyjnych dla dobra odbiorców i polskiej energetyki.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ