Partner serwisu
Tylko u nas
26 lutego 2019

Andrzej Goździkowski o strategii rozwoju ciepłownictwa

Kategoria: Aktualności

2019 rok będzie okresem pełnym wyzwań dla energetyki oraz ciepłownictwa. Nowa ustawa o wsparciu kogeneracji, wyniki konsultacji PEP2040 czy oddanie do użytku nowych jednostek wytwórczych to tylko niektóre czekające nas wydarzenia. O komentarz poprosiliśmy ekspertów z branży.

Andrzej Goździkowski o strategii rozwoju ciepłownictwa

Z sygnałów płynących chociażby z rynków finansowych wynika, że energetyka wchodzi w fazę dekoniunktury. Potwierdza to również malejąca rentowność sektora ciepłowniczego. Wynika to jak wiemy ze znaczących wzrostów cen paliw, jakie stosujemy w generacji ciepła i prądu, jak również drastycznego wzrostu kosztów z tytułu uczestnictwa w systemie ETS (system handlu emisjami). Tutaj trzeba zwrócić uwagę na dwa czynniki: jeden to wzrost cen (z 5 na 24 euro/tonę) drugi – malejąca ilość przyznawanych nieodpłatnie uprawnień do emisji. Te czynniki wpływają negatywnie na całą branżę. Co do oczekiwań w całym sektorze ciepłowniczym, mam nadzieję, że bieżący rok przyniesie długo wyczekiwane przez branżę zmiany w obszarze regulacyjnym. zespół powołany przez ministra energii, pracuje nad strategią dla ciepłownictwa. Przygotowywane są również propozycje dostosowania modelu kształtowania taryf dla ciepła do potrzeb mocno zmieniającego się rynku. Istnieje bowiem potrzeba uelastycznienia modelu kształtowania taryf, a co za tym idzie – wprowadzenia mechanizmów umożliwiających skuteczne pozyskiwanie klientów.

W całej branży czeka nas implementacja dyrektyw pakietu zimowego, ze szczególnym uwzględnieniem dyrektywy OZE (RED II) oraz dyrektywy efektywności energetycznej budynków (EPDB). Te dwa elementy będą jednym z filarów powstającej strategii rozwoju ciepłownictwa, która – mam nadzieję  – podniesie w istotny sposób efektywność ciepła systemowego i znacząco umocni jego markę. Jest to powód, dla którego powinniśmy z optymizmem realizować nasze zamierzenia związane z rozwojem ciepła systemowego, będącego doskonałym produktem, a także doskonałym narzędziem likwidacji niskiej emisji, podnoszenia efektywności oraz wzrostu udziału OZE - Andrzej Goździkowski, prokurent, dyrektor ds. operacyjnych Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A.

fot. ECO S.A
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ