Partner serwisu
25 marca 2019

Skuteczny recykling baterii samochodów elektrycznych

Kategoria: Aktualności

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Fortum będzie można odzyskać aż 80 procent surowców ze zużytych baterii w samochodach elektrycznych. Dzięki nowej technologii, Fortum odzyskuje metale i zmniejsza zapotrzebowanie na wydobycie kobaltu, niklu potrzebnych do produkcji baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych.

Skuteczny recykling baterii samochodów elektrycznych

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2030 roku po drogach na całym świecie będzie jeździło nawet 125 milionów elektrycznych samochodów. Dzięki rozwiązaniu wprowadzonemu przez lidera czystej energii, fińską firmę Fortum, możliwy jest recykling nawet 80% baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Obecnie wykorzystywane technologie umożliwiają recykling akumulatorów jedynie na poziomie 50%. Tymczasem korzystając z hydrometalurgicznego procesu, Fortum zwiększyło odzyskiwanie metali aż do 80%.

Hydrometalurgiczny proces recyklingu baterii samochodowych pozwala odzyskać z akumulatora kobalt, mangan, nikiel i lit i dostarczyć je producentom baterii do ponownego wykorzystania w produkcji nowych ogniw.

Przed rozpoczęciem tego procesu Fortum przygotowuje baterię do obróbki mechanicznej, usuwając z nich plastik, aluminium i miedź, które poddawane są następnie oddzielnemu recyklingowi.

Fortum prowadzi także pilotażowy program, w którym baterie samochodowe nienadające się już do wykorzystania w samochodach elektrycznych, używane są w stacjonarnych urządzeniach magazynujących energię.

W 2015 roku rynek recyklingu baterii samochodowych osiągnął wartość 1,7 miliona euro. Oczekuje się, że w najbliższych latach jego wartość przekroczy 20 miliardów euro.

źródło: informacja prasowa
fot. https://pl.123rf.com/
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ