Partner serwisu
17 kwietnia 2019

Siemens Gamesa zainstalowało morską elektrownię wiatrową Arkona w Niemczech w rekordowym czasie

Kategoria: Aktualności

Elektrownia wiatrowa Arkona na Bałtyku składa się z 60 turbin wiatrowych typu SWT-6.0-154 o łącznej mocy 385 MW. Prace budowlane zakończono w czasie pięciu miesięcy, trzy miesiące natomiast zajęła instalacja turbin.

Siemens Gamesa zainstalowało morską elektrownię wiatrową Arkona w Niemczech w rekordowym czasie

16 kwietnia 2019 r. morska elektrownia wiatrowa Arkona została oficjalnie otwarta przez właścicieli E.ON i Equinor na niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) przeprowadził prace budowlane, w tym instalację i uruchomienie przed terminem 60 turbin wiatrowych z napędem bezpośrednim SWT-6.0-154 w rekordowym czasie zaledwie pięciu miesięcy, między lipcem a październikiem 2018 r.. Elektrownia Arkona ma łączną moc 385 MW i będzie zaopatrywać rocznieokoło 400 000 niemieckich gospodarstw domowych w energię elektryczną. Siemens Gamesa zainstalował i uruchomił turbiny na terenie parku wiatrowego o powierzchni 39 kilometrów kwadratowych, na fundamentach jednopalowych, na głębokości wody od 23 do 37 metrów. Elektrownia wiatrowa znajduje się w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim, 35 km na północny wschód od wyspy Rugii.

Wszystkie prace na morzu zostały pomyślnie przeprowadzone we współpracy z deweloperem z portu Sassnitz-Mukran w mniej niż pięć miesięcy. Siemens Gamesa zastosował sprawdzoną koncepcję 24/ONE, w której turbina jest instalowana w ciągu 24 godzin. Celem jest skrócenie czasu instalacji poprzez efektywne zarządzanie projektem i, w konsekwencji, zwiększenie korzyści dla klienta. W ciągu nieco ponad trzy miesiące turbiny morskie zostały zainstalowane przy pomocy statku instalacyjnego dostarczonego przez operatora. Zaledwie dwa dni po zakończeniu prac instalacyjnych wszystkie turbiny wiatrowe na morzu były w pełni sprawne. W rezultacie elektrownia wiatrowa została ukończona i uruchomiona znacznie wcześniej niż planowano przez konsorcjum eksploatujące projekt, składające się z niemieckiego dostawcy energii E.ON i norweskiej spółki energetycznej Equinor.

„Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że pierwsza instalacja morskich turbin wiatrowych SGRE o mocy 6 MW na Morzu Bałtyckim została przeprowadzona w sposób bezpieczny, niezawodny i szybki. Moje podziękowania i wyrazy uznania należą się współpracownikom z ramienia wszystkich zaangażowanych stron, którzy z powodzeniem zrealizowali ten projekt: E.ON, Equinor, poddostawcy i Siemens Gamesa. Doskonała współpraca i realizacja działań na światowym poziomie charakteryzowały projekt od samego początku”, powiedział Andreas Nauen, dyrektor generalny biznesu Offshore w Siemens Gamesa Renewable Energy. „Elektrownia wiatrowa Arkona jest przykładem wielkiego wkładu, jaki już dziś wnosi morska energetyka wiatrowa w gospodarkę Niemiec. Dzięki szybkiemu rozwojowi technicznemu, morska energetyka wiatrowa w ciągu zaledwie kilku lat stała się opłacalnym źródłem energii, zapewniając czystą energię dla przyszłych pokoleń”.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ