Partner serwisu
01 października 2019

DEBATA CIEPŁOWNICZA: Zmieniający się klimat i inne zagrożenia dla branży ciepłowniczej

Kategoria: XXI Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW

Szanse i zagrożenia wynikające z wielu różnych i dynamicznie zmieniających się uwarunkowań w branży to jeden z najważniejszych tematów poruszanych podczas dyskusji na konferencji w Bełchatowie. W ramach DEBATY CIEPŁOWNICZEJ zaproszeni eksperci wypowiadali się o najważniejszych wyzwaniach dla ciepłownictwa i strategii na najbliższą przyszłość.

DEBATA CIEPŁOWNICZA: Zmieniający się klimat i inne zagrożenia dla branży ciepłowniczej

– Wzrost średniej temperatury jest jednym z większych wyzwań. Żyjemy w czasach które charakteryzuje notoryczna zmiana. Chciałbym podkreślić, że wzrost temperatur skutkuje przede wszystkim zwiększonym zapotrzebowaniem na chłód latem. Mamy już klientów, którzy ten chłód wytwarzany w technologii adsorbcyjnej od nas kupują – poinformował Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła.

– Chciałbym zwrócić uwagę na zmiejszającą się produkcją ciepła. Moim zdaniem jest to szansa ale pod jednym warunkiem, jak przedsiębiorstwa przestaną sprzedawać ciepło ponieważ ciepło nikomu nie jest do niczego potrzebne. Zacznijmy sprzedawać komfort cieplny. I wtedy jest to niezwykła szansa - powiedział Prof. Janusz Lewandowski z Politechniki Warszawskiej.

– Priorytet chronienia odbiorcy za wszelką cenę jest bardzo niebezpieczny dla wszystkich przedsiębiorstw ciepłowniczych. Jest to zbyt mało zrównoważone do interesów przedsiębiorcy. Widać to mocno w relacji zwrotu kapitału w stosunku do nawet tych inwestycji utrzymywanych na stałym poziomie – powiedziała Małgorzata Niestępska, prezes zarządu PEC Ciechanów – Problemem są również skomplikowane procedury uzyskania środków z z różnych instytucji publicznych.

Bogusław Regulski, podsumowując debatę podkreślił mnogość zmian w branży i zwrócił uwagę że najważniejsze jest to aby się w nich nie pogubić.

– Nie ma znaczenia czy jesteśmy małym systemem czy gigantem, jeśli ktoś niedostosuje się do zmian będzie miał problemy. Kluczem do tego jest strategia długoterminowa aby wszyscy jasno wiedzieli w którym kiernku zmierzać i kto z kim tym rynku ciepła będzie funkcjonować – powiedział. W komentarzach do debaty pojawiło się również pytanie z publiczności "czy jeśli kogeneracja rozwinie się na tyle, że opanuje wszystkie przedsiębiorstwa ciepłownicze w Polsce to czy bedzie to koniec ciepłownictwa?" – tak, będzie to koniec ciepłownictwa jakie znamy jednak bedzie to też jego kolejna faza, o której jeszcze wszystkiego nie wiemy – podsumował Bogusław Regulski.

Debata Ciepłownicza: Strategia dla ciepłownictwa (09.09.2019 17.45 - 19.15)

Tematyka:

- ekonomia przedsiębiorstwa,

- nowe sposoby na generację ciepła,

- wsparcie dla kogeneracji,

- efektywny system ciepłowniczy.

Moderator: Bogusław Regulski, Wiceprezes Zarządu, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie

Uczestnicy dyskusji:

Marek Ciapała, Wiceprezes Zarządu ds.Wytwarzania, PGE GIEK S.A.

Przemysław Kołodziejak, Wiceprezes Zarządu, PGE Energia Ciepła

prof. Janusz Lewandowski, Politechnika Warszawska

Małgorzata Niestępska, Prezes Zarządu, PEC Ciechanów

Grzegorz Szastok, Dyrektor Handlowy,Członek Zarządu, Sumitomo SHI FW EnergiaPolska Sp. z o.o.

Aleksander Zawisza, Zastępca DyrektoraPionu Rozwoju Rynku Gazu, OperatorGazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ