Posiedzenie Rady Zarządzającej MAE na szczeblu ministerialnym – 2019 IEA Ministerial
W Paryżu w dniach 5-6 grudnia 2019 r. odbędzie się posiedzenie Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency) na szczeblu ministerialnym, któremu przewodniczyć będzie minister klimatu Michał Kurtyka. Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie reprezentowane przez wiceministra Tomasza Dąbrowskiego.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna jest najbardziej prestiżową, a jednocześnie najbardziej profesjonalną organizacją międzynarodową zajmującą się kwestiami polityki energetycznej. MAE tworzy i wyznacza najnowsze kierunki w obszarze energii w sposób bezstronny i apolityczny. Identyfikując jednocześnie zagrożenia wynikające z bieżących trendów Agencja opracowuje zestawy najbardziej optymalnych rozwiązań, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.
Rada Zarządzająca (Governing Board) jest najwyższym ciałem zarządczym Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Raz na 2 lata Rada Zarządzająca MAE spotyka się na szczeblu ministerialnym – IEA Ministerial. Najbliższe posiedzenie ministerialne odbędzie się w dniach 5-6 grudnia 2019 r. Zasadniczą rolą posiedzenia ministerialnego jest nie tylko określenie priorytetów pracy i analityki MAE na kolejne dwa lata, ale przede wszystkim debata i zetknięcie się priorytetów sektorowych największych przedsiębiorstw energetycznych świata z politykami i planami rządów.
Pierwszy taki
Po raz pierwszy w historii na przewodniczącego sesji ministerialnej MAE został wybrany przedstawiciel regionu Europy Centralnej, co jest nie tylko olbrzymim prestiżem i uznaniem dla polskiej drogi transformacyjnej ze strony środowiska międzynarodowego, ale i okazją do znaczącego pogłębienia relacji biznesowych i politycznych.
W ramach pierwszego dnia posiedzenia odbędzie się debata skupiająca ministrów ds. energii z krajów członkowskich i stowarzyszonych z MAE, jak również prezesów wiodących światowych firm energetycznych, które tworzą Radę Biznesu Energetycznego MAE (Energy Business Council) – z polskiej strony obecni będą Prezesi PGE, LOTOS, ORLEN, PGNiG i PERN.
W drugim dniu agenda posiedzenia oparta została na priorytetach prac MAE – wzmocnieniu bezpieczeństwa w zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych i ryzykach z tym związanych, transformacji energetycznej – uwzględniając wszystkie paliwa i wszystkie technologie oraz współpracy z krajami stowarzyszonymi i przyszłość Agencji.
W ramach posiedzenia, pierwszego dnia odbędą się także tzw. wydarzenia dodatkowe (side events) nt. kobiet w energii, energii w Afryce i możliwości jakie stoją przed kontynentem i światem, Wodór: priorytety krótkoterminowe dla rządów i przemysłu, CCUS: nowe możliwości wdrożenia oraz Clean Energy Transition.
Komentarze