Partner serwisu
30 marca 2020

Elektrownie OZE Grupy Energa - Elektrownia Wodna Ciecholub

Kategoria: Aktualności

Energa przedstawia przegląd wszystkich zarządzanych elektrowni OZE. Odnawialne źródła energii są wpisane w strategię Grupy Energa na lata 2016-2025. Energa jest na tym polu liderem w skali kraju. Na początku 2020 ponad 30% miksu wytwórczego koncernu stanowi energia elektryczna wytwarzana ze źródeł odnawialnych.

Elektrownie OZE Grupy Energa - Elektrownia Wodna Ciecholub

Energa jest właścicielem 46 elektrowni wodnych, pięciu farm wiatrowych oraz dwóch farm fotowoltaicznych. Łączna moc tych siłowni to 444 MW. Spółka nadal rozbudowuje instalacje wiatrowe na lądzie, prowadzi projekty fotowoltaiczne, oraz w perspektywie długoterminowej, projekty farm wiatrowych na morzu, tzw. offshore. W kwietniu 2019 r. rozpoczęto prace przy budowie Farmy Wiatrowej Przykona o mocy 30 MW. Zakończenie inwestycji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest na II kwartał 2020 r.

Historia

Stopień wodny Ciecholub została wybudowany w 1910 r. i początkowo służył do napędzania młyna. W roku 1961 zainstalowano w nim generator, a uzyskaną energię elektryczną wykorzystywano do zasilania urządzeń młyńskich. W 1981 r. niszczejący obiekt został przejęty przez Zakład Elektrowni Słupsk. Po gruntownym remoncie, trzy lata później, wznowił działalność jako Elektrownia Wodna Ciecholub. W 1998 r. w siłowni zmodernizowano część wytwórczą, dostosowując ją do pracy bezobsługowej. Elektrownia wodna jest zlokalizowana w miejscowości Ciecholub gm. Kępice, woj. pomorskie na 2,1 km od ujścia rzeki Studnicy do rzeki Wieprzy.

Elektrownie wodne są ważnym elementem w łańcuchu wytwarzania energii elektrycznej w Grupie Energa. Są stale modernizowane i remontowane, przez co ich skuteczność energetyczna utrzymywana jest na bardzo wysokim poziomie.

Dane techniczne:

    Spad elektrowni: 1,9 m
    Średni roczny przepływ: 3,50 m3/s.
    Powierzchnia zlewni: 313,3 km2
    Typ elektrowni: przystopniowa o niskim spadzie
    Elektrownia wyposażona jest w czyszczarkę krat.
    Turbina typu Francisa z wałem pionowym i przekładnią PTW 12,3 – 0,8.
    Moc znamionowa [kW]: 50
    Obroty [obroty/min]: 62
    Generator Firmy: EMIT Żychlin
    Typ: SVgm S8
    Napięcie stojana [V]: 380
    Prąd stojana [A]: 110
    Współczynnik mocy: 0,82
    Obroty [obr/min]: 737
    Moc znamionowa [kW]: 55

 

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ